Relacje

Trudne dzieciństwo. Znaczenie terapii w życiu osób z traumatyczną przeszłością

Trudne dzieciństwo nie musi oznaczać patologicznej rodziny, pełnej przemocy i uzależnień. Z trudnym dzieciństwem mierzą się także osoby z tak zwanych dobrych domów. Jakie znaczenie ma terapia w ich dalszym życiu? Tego m.in. dowiecie się ze specjalnego webinaru, w którym uczestniczyła psycholog Marta Niedźwiecka i bohaterka książki „Nie bałam się o tym rozmawiać”, Beata Adamek.

Znaczenie terapii u osób z trudnym dzieciństwem Photo by Anthony Tran on Unsplash

Beata Adamek jest jedną z bohaterek książki „Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu”. Kobieta ma za sobą traumatyczne dzieciństwo pełne przemocy, alkoholu i braku miłości. „Pewnie na ten wzór zmajstrowałam sobie podobny dom” – przyznaje szczerze w swojej opowieści.

Beata finalnie trafiła do domu dziecka, który opuściła po uzyskaniu pełnoletności. Jej doświadczenie pokazało, że w Polsce dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i z domów dziecka nie mogą liczyć na wsparcie psychologa.

– To nie jest jakaś luka w systemie, bo tu nie ma systemu na terapie dla dzieci z domów dziecka – powiedziała Anna Kaczmarska, dyrektor zarządzająca Ery Nowych Kobiet podczas specjalnego webinaru, na który zostali zaproszeni psycholog Marta Niedźwiecka, Gabriel Majchrzak, autor książki „Niemożliwe nie istnieje” oraz Beata Adamek – wcześniej wspomniana bohaterka książki „Nie bałam się o tym rozmawiać”.

Z jakimi problemami mierzą się wychowankowie domów dziecka?

Historia Beaty pokazuje, z jakimi problemami borykają się osoby, które dorastały w domu dziecka. Przyziemne sprawy potrafią je przerosnąć. Adamek wyznała, że po opuszczeniu sierocińca żywiła się mrożonkami, bo nie miała pojęcia o przygotowywaniu posiłków, nie potrafiła poradzić sobie w urzędach.

– Nie do końca mogła dać sobie radę z taką normalną rzeczywistością społeczną, bo życie w domu dziecka skazywało ją na taki iluzoryczny kształt świata, nieprawdziwy. Dzieci nie żyją na takich „koloniach” całe życie – podsumowała Marta Niedźwiecka.

 

Rozwód czy separacja? Ważne pytania i odpowiedzi

Z czym jeszcze musiała zmierzyć się Beata? Dlaczego zdecydowała się podzielić swoją historią? Dlaczego większość z nas boi się przyznać do problemów i wstydzi iść na terapię? Czemu podświadomie pakujemy się w patologiczne związki i nie umiemy stworzyć prawdziwego domu?

Na te i inne pytania padły odpowiedzi podczas webinaru, który możecie obejrzeć poniżej.

Znaczenie terapii w leczeniu dzieci z trudnym dzieciństwem – BEZPŁATNY WEBINAR

BEZPŁATNY WEBINAR: Miłość w dzieciństwie. Konsekwencje wynikające z jej braku oraz wpływ na późniejsze, dorosłe życie.Naszymi gośćmi byli:Beata Adamek: bohaterka naszej pierwszej książki „Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu”.Marta Niedźwiecka: Pierwsza w Polsce certyfikowana sex coach – pracująca z seksualnością, ciałem, emocjami i relacjami intymnymi. Jako life coach wspiera w rozwoju osoby kreatywne i poszukujące swojej drogi. Psycholog – prowadzi sesje indywidualne i warsztaty dla solistów i par.Gabriel Majchrzak: Absolwent Prawa Administracyjnego oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Autor książki „Niemożliwe nie istnieje”. Wiecznie uśmiechnięty człowiek, który cieszy się życiem na każdej jego płaszczyźnie. Pełen pozytywnej energii optymista i entuzjasta. Mówi o sobie, że dostał drugie życie i potrafi je kochać. Spełniony tatuś. Wie doskonale, czym jest dar istnienia.Rozmowę poprowadziła Dyrektor Zarządzająca i wiceprezes Fundacji Ery Nowych Kobiet, Anna Kaczmarska.

Geplaatst door Era Nowych Kobiet op Dinsdag 13 oktober 2020

Chcielibyście poznać w całości historię Beaty? Znajdziecie ją w książce „Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu”, którą można dostać pod tym linkiem.

– To są na pewno bardzo autentyczne, bardzo przejmujące historie o kobiecej odwadze, mierzeniu się z wyzwaniami, ale także o (…) tym, jak wygląda realna sytuacja kobiet w Polsce, jak to jest być w Polsce matką, jak to jest być w Polsce pracownicą, jak to jest być w Polsce kobietą narażoną na różne trudności. Oprócz tego te historie są niesłychanie wzruszające – mówi o książce Marta Niedźwiecka.

Te historie to szczepionka na smutek i recepta na szczęście. To potwierdzenie tego, że NIE MA sytuacji bez…

Geplaatst door Era Nowych Kobiet op Woensdag 14 oktober 2020

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *