Pięknie się między sobą różnimy. Nie tylko z wyglądu. Mamy różnorodne marzenia i cele, czasem z innych powodów się śmiejemy, a z innych płaczemy. Ale jedno jest pewne. Kobiecość oznacza siłę i wspólnotę. I jeśli my o siebie nie zadbamy, nie polubimy, to kto?… Dlatego namawiamy Was do tego, aby obchodzić Dzień Kobiet najfajniej, jak możecie! 8 marca to nasze święto. Każda z nas może być dziś królową.

Minął rok, od kiedy dołączyłam do zespołu Ery Nowych Kobiet. I wiecie co? Dzięki Wam odkryłam na nowo, co to znaczy wspólnota kobiet. A także czym jest kobieca siła, moc, energia. Oczywiście, od dawna mam przyjaciółki, dobre koleżanki, zaufane osoby, z którymi pracuję, śmieję się, żartuję, omawiam problemy itd. Ale w ENK to wszystko nabrało jeszcze nowego wyrazu. 

Już na dzień dobry pokochałam hasło, którym częstuje nas Joanna Przetakiewicz, twórczyni ENK:

DOCENIAMY SIĘ, a NIE OCENIAMY. 

WSPIERAMY, a NIE SPIERAMY.

Właśnie w takiej atmosferze chcemy przecież wszystkie działać, pracować, działać, rozwijać się i… marzyć. Potrzebujemy dobrego słowa, wsparcia, motywacji, czasem po prostu wysłuchania lub uścisku. Bo tak jak mówi Joanna: jedno zdanie, wypowiedziane w odpowiednim momencie przez konkretną osobę, może nam dodać skrzydeł, ale może też te skrzydła uciąć. Wybierajmy więc takie osoby, takie Kobiety i takich Mężczyzn, z którymi możemy latać. A jeśli już nawet przyjdzie nam lądować, to w dobrym, lojalnym towarzystwie, w jak najbardziej bezbolesnych warunkach.

Fot. Szymon Szcześniak

Myśl jak królowa

„Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ultraciężkich doświadczeniach”- takie zdanie, cytat z Katarzyny Nosowskiej, wyłuskałam gdzieś niedawno. 

Zgodzicie się, prawda? Jak również z tym, że zdolność do wstawania z kolan, potrzeba walki o siebie lub bliskich, jest charakterystyczna dla chyba każdej z nas (bez względu na wiek, wykształcenie, zawód, zamieszkanie)! Założę się, że nawet kobiety, które wydają się sobie i otoczeniu słabe, zbyt delikatne na walkę, mają ukrytą wewnętrzną moc. O której być może nawet nie wiedzą…

I jeszcze dla Was kolejny cytat mądrej, silnej kobiety, tym razem amerykańskiej dziennikarki, Oprah Winfrey: „Myśl jak królowa. Królowa nie boi się niepowodzeń, bo każda porażka jest kolejnym krokiem do wielkości”. 

8 marca na świecie

I oto mamy kolejny Dzień Kobiet. Nie wszyscy to „święto” uznają, nie wszyscy je lubią i my to w ENK oczywiście szanujemy. Przecież nie chcemy Was zmuszać do tego, abyście przyjmowały tulipany i życzenia. Ha! Natomiast proponujemy, aby był to dzień, w którym polubicie siebie jeszcze bardziej, docenicie siebie i zaakceptujecie swoje ewentualne wady czy niedoskonałości. Jednocześnie pamiętając przede wszystkim o zaletach!

Czy wiecie, że nasze święto obchodzimy już od ponad 100 lat? Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach, m.in. w Azerbejdżanie, na Białorusi, w Brazylii, na Kubie, w Macedonii i we Włoszech. Ciekawe, że wszędzie odbywa się to dość podobnie. Dostajemy kwiaty i drobne upominki. W Rumunii tego dnia obchodzi się równocześnie Dzień Matki, co oczywiście nie jest przypadkiem. Kobiety są obdarowywane także przez swoje dzieci. 

U nas Dzień Kobiet był najbardziej popularny w latach 70-tych, w czasach PRL. Najważniejszymi prezentami tego dnia były oczywiście goździki i tulipany, a do tego coś super: rajstopy, wtedy towar deficytowy i wiecznie poszukiwany.

Jak obchodzić?

Dziś, nawet mimo pandemii, możemy ten dzień obchodzić tak, jak chcemy. Możemy włączyć Netflix, zaparzyć kawę lub otworzyć wino, możemy sobie samej kupić wielki bukiet kwiatów (do tego namawiam gorąco!). Możemy bezkarnie objadać się bezami lub nutellą. Możemy przespać cały wieczór albo wyłączyć telefon i medytować. Możemy umówić się na spotkanie lub zoom z przyjaciółkami. Możemy pojechać do sklepu i kupić sobie coś ultrakobiecego (i niepraktycznego), chyba że w opcji online. Możemy zjeść kubełek lodów, śpiewać stare włoskie hity albo zagrać w planszówkę. Możemy czytać książkę pół nocy, ryzykując niewyspanie (no trudno). Możemy uprawiać seks, możemy iść do kina (póki są otwarte) lub na wystawę. 

Możemy też zadzwonić do bliskich nam kobiet i powiedzieć, jak bardzo są dla nas ważne. Ale najpierw… powiedzmy to sobie.

Fot. Szymon Szcześniak

ENK i Dzień Kobiet

Zapytałam moje wspaniałe Koleżanki z Teamu ENK, czym jest dla nich Dzień Kobiet, jak łączy się z kobiecością, siłą, mocą… Zdziwiły mnie swoimi przemyślanymi, mądrymi słowami i przesłaniem. Posłuchajcie.

Edyta Belder: kocham być kobietą

Dzień Kobiet to święto kobiecości. Słodycz, czułość, radość i docenienie. Dzień symbolicznych gestów, którymi można tak wiele powiedzieć. Świętuję ten dzień z mężem i z moimi SuperWomen, bez których nie byłoby mi w życiu tak dobrze, jak jest. Z okazji Dnia Kobiet zawsze wysyłam im SMS-y, dzwonię, zapraszam na obiad albo spacer. Żeby pamiętały, że są dla mnie ważne. Absolutnie nie podpisuję się pod tym, że to „dzień jak co dzień”. Takie okazje do świętowania są miłym „umilaczem” codzienności. Żal byłoby przejść wobec tego obojętnie.

A biorąc pod uwagę sytuację kobiet w Polsce, Dzień Kobiet traktuję również jako idealny moment, aby otwarcie mówić o tym, co dla nas ważne. Bez skrępowania, strachu, że to bez sensu. Nie bójmy się się tego. Nasz głos ma znaczenie.

Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień… NIE CHCIAŁABYM. Kocham być kobietą. Celebruję to. Doceniam każdego dnia. Uczę się tego, odkrywam z pasją, radością i ogromną ciekawością. To fascynująca przygoda. Taka, w której wszystko może się zdarzyć. Siła kobiet? Czuję ją i bardzo życzę nam wszystkim, żebyśmy niezmiennie pielęgnowały w sobie „sisterhood”. Żebyśmy umiały i chciały mówić wspólnym językiem. Żebyśmy dawały sobie zrozumienie, docenienie i wsparcie. Żebyśmy pamiętały o tym, że razem możemy więcej i zmieniamy ten świat na lepszy. Codziennie.

Sandra Fizia: dzień z czułością i uwagą

Dzień Kobiet to dla mnie przede wszystkim święto kobiecości. Dzień, w którym jeszcze bardziej niż zwykle doceniam swoją kobiecość, przyglądam się jej z większą czułością i uwagą, ale też myślę o niej w szerszej perspektywie. To także dzień, w którym moje myśli biegną ku kobietom, za które jestem w moim życiu wdzięczna: Mamie, Babci, Przyjaciółkom, Koleżankom z pracy, ale też dalszym Znajomym, które zapisały się w pamięci gestem, słowem lub wyjątkowością. Jestem zdania, że Dzień Kobiet, podobnie jak Walentynki, Dzień Matki czy Ojca, powinny być obchodzone nie tylko od święta. 8 marca zawsze głośniej niż zwykle wybrzmiewa we mnie myśl, że CUDOWNIE jest być kobietą.

Era Nowych Kobiet? Jestem dumna z bycia Enką. To przede wszystkim. ENK pomogła mi odkryć moją kobiecość na nowo, przyjrzeć się jej jeszcze dokładniej, docenić każdy aspekt. Dzięki ENK jeszcze bardziej uwierzyłam w siebie, w „siostrzeństwo”, a także w to, że moc kobiecości jest nieporównywalna z niczym innym. 

Doceniajmy się, Kobiety! Każdego dnia na nowo. 

Odkrywajmy swoje mocne strony i niech się dzieją… CUDA.

Fot. Szymon Szcześniak

Lena Czajkowska: z Wami na koniec świata 

Kobiecość to siła, moc i dar radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach. 

Mamy wielką misję do wypełnienia: być niewyczerpanym, energetycznym źródłem radości, optymizmu, piękna i miłości dla wszystkich, a przede wszystkim dla samych siebie. Dlatego nie pozwólmy, żeby inni robili nam w głowie bałagan i nadawali kierunek naszej energii. 

Z całego serca życzę każdej Kobiecie:

Aby nie zgubiła siebie po drodze… w pogoni za kolejnym celem, za doskonałością, która nie istnieje, brnąc w relacje, które tłamszą i gniotą, na siłę z uporem szukając miłości tam, gdzie nie można jej znaleźć. 

Aby Twój największy wróg nie mieszkał w Twojej głowie.

Aby za Twoimi słowami szły również czyny, to Ty tworzysz swój los.

Życzę, aby to Twoje wartości kierowały drogą, którą będziesz podążać. Lęki zaprowadzą Cię w zupełnie inne miejsce. 

Abyś pomnażała swój majątek, z sercem gotowym nieść pomoc. 

Życzę wolności, dzikiej i nieposkromionej. 

Życzę upadania i podnoszenia z siłą.

Życzę gotowości do otwarcia ramion, kiedy będziesz potrzebować bliskości.

Życzę, aby błahe rzeczy nie przysłoniły tego, co piękne i ważne. 

Życzę, abyś zaprosiła do swego życia życzliwość, dobro, radość, śmiech i taniec…

…i abyś miała więcej życia w życiu.

Droga Kobieto, postaw Siebie w roli głównej, bo jeśli Ty będziesz szczęśliwa, to wszyscy, na których Ci zależy także będą!

Era Nowych Kobiet, to cudowna inspiracja.

#power #mądrość #piękno #siła #styl #klasa #elegancja … Tak w pigułce! 

Mam ogromne szczęście być w Teamie ENK. Sama jestem po ciężkich przeżyciach i swoim doświadczeniem mogę nieść pomoc innym kobietom; to wyróżnienie, które los mi podarował. Wsparcie, które tutaj otrzymałam i którym mogę się teraz dzielić, jest bezcenne.

ENK dla mnie to wzór kobiecości, piękna, siły, klasy, niezależności, inteligencji. Uwielbiam kobiety od których mogę się tak wiele nauczyć.

Z Wami na koniec świata!

Tekst: Magdalena Kuszewska

Back to list

Related Posts

One thought on “Myśl jak królowa! Dlaczego namawiamy Cię do świętowania Dnia Kobiet?

  1. viki.p2019 pisze:

    Życzę wszystkim Kobietom aby pamiętały codziennie o tym ,że dobro i piękno idą w parze i aby nie zabrakło im tego nigdy. Oraz aby promieniały tym na zewnątrz z radością przeżywały każdy dzień, każdą chwilę. Zdrówka i radości. Spełniania się Waszych marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *