Mówi się o niej pogardliwie, że bywa matką głupich. Ale wierzymy, że w tak trudnych czasach, a także w czasie Świąt Wielkiej Nocy, to właśnie NADZIEJA jest nam wyjątkowo potrzebna. Gdzie i jak jej szukać, kiedy tak wiele rzeczy zawodzi? Przedstawiamy inspirujące słowa oraz ciekawe cytaty.

„Nadziejo, Chmuro, nie idź precz”, pisała w swoim pięknym wierszu pt. „Ta nadzieja” wybitna poetka, autorka tekstów, Agnieszka Osiecka. Porównanie nadziei do chmury jest bardzo trafne: przecież wydaje się być tak samo ulotna, trudna do uchwycenia, opisania i sprecyzowania. W innym tekście, „Nadzieja, siostra dobrych snów”, Osiecka nazywała nadzieję także „matką białych bzów, zawsze młodą jak wiosenny nów”. 

Wierzymy, że przenosi góry, podobnie jak wiara. I czyni cuda. Na pewno wielu osobom pomaga żyć, trwać w nieraz trudnym położeniu. Jest w stanie pomóc w procesach zdrowienia, wychodzenia z traum i dramatów. Dlaczego więc nadzieja bywa nazywa matką głupich?

Realiści kontra marzyciele 

Odpowiedź po części można znaleźć we fragmencie książki pt. „Dotyk Julii”, którą napisała już dekadę temu Tahereh Mafi, młoda autorka pochodzenia irańsko-amerykańskiego. W jej debiutanckiej powieści czytamy takie słowa: „Nadzieja bierze mnie w ramiona i trzyma w swoich objęciach, ociera mi łzy i mówi, że dziś, jutro, za dwa dni wszystko będzie dobrze, a ja jestem na tyle szalona, że ośmielam się w to wierzyć”. 

No właśnie, zwróćmy uwagę na fragment: „jestem na tyle szalona, że ośmielam się wierzyć”. Cóż, niektórzy sceptycy i realiści uważają nadzieję za „sen wariata”. Albo za coś, co przystoi wyłącznie marzycielom, a już z pewnością tym nie do końca poważnym osobom. 

A jednak wiele naukowych badań dowodzi, iż siła wiary i nadziei potrafi zdziałać cuda. Choćby właśnie w procesie leczenia przewlekłych chorób czy walce z przeciwnościami losu, jak przemoc, ciężki rozwód, mobbing. 

Nadzieja, czyli wiara w to, że będzie dobrze i wszystko się ułoży, jest nam wyjątkowo potrzebna, a w obecnych czasach wręcz niezbędna. Żyjemy nadzieją, że pandemia się skończy, że nasi bliscy będą zdrowi, że utrzymamy się na powierzchni, że… (tu każdy niech wstawi to, na czym mu zależy).

Istnieje sporo cytatów o nadziei, które możecie znaleźć w sieci. Jednak wiele z nich pozbawia ją realnej wartości, nazywając niepotrzebną, zbędną. Dlatego w tym szczególnym czasie podrzucamy Wam ku inspiracji mądre i ważne cytaty z nadzieją w roli głównej, które być może pomogą pokonać kolejne trudności. Albo po prostu sprawią, że uśmiechniecie się, czytając te słowa… 

Inspirujące cytaty o nadziei

„Skoro można pomyśleć, że może być lepiej, to znaczy, że już jest lepiej”. Olga Tokarczuk, „Moment niedźwiedzia”

 „Bez nadziei nie można znaleźć nieoczekiwanego”. Heraklit 

Choć życie może się wydawać złe, zawsze można coś zrobić, aby odnieść sukces. Dopóki istnieje życie, jest nadzieja”. Stephen Hawking

 „Ciągle mamy nadzieję – i we wszystkich sprawach lepiej mieć ją niż stracić”.  Johann Wolfgang von Goethe

„Dlaczego inni nie tracą nadziei? Wbrew wszystkiemu”. 

Janusz Leon Wiśniewski, z powieści pt. „Los powtórzony

„Głupio jest nie mieć nadziei”. Ernest Hemingway,Stary człowiek i morze”

„Każdy nowy dzień zaczyna się głęboka nocą. Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie gaś nigdy światła nadziei”. Bob Dylan

„Nadzieja matką głupich? Przeciwnie, nadzieja to matka tych, którzy nie boją się rzucać myśli w daleką przyszłość”. Ludwik Hirszfeld

„Nadzieja to pożyczka, którą udziela nam szczęście”. Antoine de Rivarol

„Nigdy nie pozbawiaj nikogo nadziei, może to wszystko, co mu zostało”. H. Jackson Brown Jr

Back to list

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *