70% ofiar przemocy
ekonomicznej to kobiety.
Czy jesteś jedną z nich?

Już dziś zacznij korzystać z wiedzy ekspertów i dołącz do kobiet, które dbają o swoje finansowe bezpieczeństwo. Nie ma na co czekać! Zapisz się na listę mailingową i zacznij zdobywać wiedzę, jak: 

 1. Odzyskać niezależność materialną
 2. Zacząć otwarcie rozmawiać o pieniądzach i dzięki temu zadbać o swoje bezpieczeństwo 
 3. Rozwijać się zawodowo, skutecznie prosić o podwyżki i zarabiać coraz lepiej 
 4. Uporządkować finanse i mieć nad nimi kontrolę! 
64%

POLAKÓW

kłóci się o pieniądze

54%

POLEK

z wykształceniem średnim
lub wyższym
pozostaje bezrobotnych

12%

KOBIET

doświadczyło przemocy ekonomicznej w rodzinie

4 mln

POLEK

jest nieaktywnych zawodowo
i nie szuka pracy

NIE DAJ SIĘ, DZIEWCZYNO!

Akcja społeczna “Pieniądze szczęście dają” powstała, aby wspierać kobiety – konkretnie, dając do ręki sprawdzone rozwiązania. Podchodzimy do sprawy kompleksowo:

 1. W e-booku i poradniku, które powstały pod egidą Ery Nowych Kobiet i we współpracy z wybitnymi specjalistami, znalazły się rzeczowe porady z zakresu prawa, finansów i psychologii
 2. Podczas spotkań stacjonarnych w całej Polsce Joanna Przetakiewicz wraz z ekspertami dyskutować będzie o tym, co konkretnie możemy zrobić, chcąc wyrwać się z koła przemocy ekonomicznej
 3. Dodatkowe materiały pozwolą Ci dowiedzieć się jeszcze więcej na temat budowania bezpieczeństwa materialnego i finansowego rozwoju

Wspierają nas patroni, którym równie bliska jest idea rozwoju kobiet oraz budowania przez nie bezpieczeństwa finansowego i stabilnej przyszłości: Storytel, Wirtualna Polska, Money.pl, tpay, Laboratoires Lierac Paris, My Best Pharm oraz województwo podlaskie.

Rozmowa o pieniądzach jest dziś w Polsce większym tabu, niż rozmowa o seksie. Dlaczego?

Bo tak nas wychowano. Bo nie wypada. Bo “damy i dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają”. Bo się wstydzimy – zarówno tego, że pieniądze mamy, jak i tego, że ich nie mamy. Pieniądze są bowiem tematem tabu i dla tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, i dla tych, którzy mają ich bardzo dużo. 

I chociaż o pieniądzach nie rozmawiamy, to bardzo często się o nie kłócimy: według badań BIG InfoMonitor aż 64% polskich par spiera się o budżet. To najwyższy wskaźnik w Europie! 

Jako kobiety nie umiemy rozmawiać o pieniądzach nie tylko z naszymi partnerami, ale i z przełożonymi. Nie prosimy o podwyżki, tylko pracujemy ciężko w milczeniu licząc, że nasze wysiłki zostaną docenione, podczas gdy mężczyźni takich obiekcji nie mają i… zarabiają średnio o 20% więcej, niż my. 

O pieniądzach warto rozmawiać, bo to one są kluczem do satysfakcji i rozwoju, stabilnej codzienności i spokojnej przyszłości. 

Pamiętaj: 

 • Nie jesteś materialistką, jeżeli dbasz o pieniądze. 
 • Nie jesteś wyrachowana, jeżeli troszczysz się o swoje bezpieczeństwo. 
 • Nie jesteś chytruską, jeżeli chcesz mieć kontrolę nad wspólnym budżetem. 

Każda z nas ma prawo do własnych pieniędzy. Kobieta musi być niezależna, a niezależność gwarantują między innymi pieniądze.  

Pieniądze szczęście dają

Inspiracją do powstania książki “Pieniądze szczęście dają” były dla Joanny Przetakiewicz, twórczyni Ery Nowych Kobiet, rozmowy z uczestniczkami spotkań w ramach klubów ENK w całym kraju (i poza jego granicami). Poznała wiele poruszających, kobiecych opowieści, dla których wspólnym mianownikiem był brak umiejętności zarządzania pieniędzmi i rozmowy o nich oraz idący za tym brak bezpieczeństwa ekonomicznego. Postanowiła więc stworzyć kompendium wiedzy prawnej, finansowej, psychologicznej i społecznej, które stanie się realnym sposobem na walkę z przemocą ekonomiczną wobec kobiet. “Pieniądze szczęście dają” to także doskonałe wsparcie kobiecego rozwoju w zakresie finansów, bezpieczeństwa materialnego i zabezpieczenia ekonomicznej przyszłości.

NASZĄ AKCJĘ WSPIERAJĄ

Nasze przedsięwzięcie wspierają patroni, którym równie bliskie jest wsparcie rozwoju kobiet. Podobnie jak my widzą, że niezależne finansowo, zabezpieczone ekonomicznie i szczęśliwe Polki są motorem napędowym całych społeczności.

DOŁĄCZYLI DO NAS WYBITNI EKSPERCI!

O pomoc w stworzeniu tak kompleksowego narzędzia poprosiliśmy najlepszych w swoich dziedzinach. Dołączyli do nas uznani badacze i uznane badaczki oraz praktycy i praktyczki, codziennie wspomagający kobiety w zmianie ich życia na lepsze, pełniejsze, bezpieczniejsze.

Adam Bodnar

Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010 – 2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015-2021 Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dominika Nawrocka

Czołowa ekspertka finansów osobistych i trenerka finansowa, szeroko dzieląca się wiedzą i doświadczeniem. Założycielka ogólnopolskiej organizacji edukacji finansowej “Kobieta i Pieniądze”, dzięki której tysiące kobiet uczy się, jak zajmować się swoimi pieniędzmi.

Aneta Wrona

Trenerka komunikacji personalnej oraz coach. Prowadzi autorskie warsztaty i sesje, m.in. z wystąpień publicznych i komunikacji dla firm, przedstawicieli biznesu, dziennikarzy i polityków. Pomaga też w kreowaniu medialnego wizerunku.

Mec. Aleksandra Adamczewska i mec. Tomasz Plasota

Prawniczy duet działający na rzecz Polek, wspierając je na każdym etapie wychodzenia z przemocowego środowiska. W mediach społecznościowych działają pod hasłem #PoJejStronie, dzieląc się z kobietami wiedzą i pomagając im w walce o nowe, lepsze życie.

Robert Rutkowski

Psychoterapeuta, pedagog, trener umiejętności psychologicznych, zajmuje się m.in. leczeniem uzależnień, zarządzaniem stresem oraz kryzysami rodzinnymi, także w kontekście finansów.

Katarzyna Kucewicz

Psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka. Prowadzi Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden w Warszawie. Autorka licznych artykułów w czasopismach psychologicznych oraz lifestylowych, ekspertka w programach telewizyjnych i radiowych. Zajmuje się psychoterapią indywidualną oraz terapią par.

Marcin Duma

Szef Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS; ekspert w dziedzinie badań społeczno-politycznych.

Natalia Hatalska

CEO i założycielka infuture institute – instytutu badań nad przyszłością.”Financial Times” umieścił ją na liście “New Europe 100”,a “Wysokie Obcasy” uznały za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Autorka wielokrotnie nagradzanego bloga: hatalska.com.

Ze wsparciem specjalistów
stworzyliśmy materiały, które odmienią Twoje życie

Spotkajmy się na żywo

Siłą napędową zmiany bardzo często są inspirujące historie innych kobiet. Dlatego też w naszej akcji nie mogło zabraknąć spotkań stacjonarnych! Joanna Przetakiewicz, wspierana przez ekspertki, będzie w ich ramach rozmawiać o konkretnych sposobach na wyrwanie się ze spirali przemocy ekonomicznej. Nie zabraknie też Waszych własnych doświadczeń i opowieści. 

Zawitamy do kilkudziesięciu miast w całej Polsce, a na nasze spotkania może przyjść każda z Was, są one otwarte i bezpłatne.  

Pierwsze spotkania odbędą się: 

 • 7.06.2022 Białystok  
 • 8.06.2022 Suwałki  
 • 10.06.2022 Koszalin
 • 11.06.2022 Łódź
 • 12.06.2022 Zakopane
 • 24.06.2022 Grudziądz
 • 25.06.2022 Toruń
 • 29.06.2022 Warszawa

Śledź media społecznościowe lokalnych klubów Ery Nowych Kobiet, aby zobaczyć, kiedy będziemy w Twoim mieście! 

KSIĄŻKA ORAZ E-BOOK

Poradnik “Pieniądze szczęście dają” jest efektem wielu miesięcy intensywnych działań – konsultacji społecznych, zbierania materiałów i informacji. Książka ta jest elementem szerszej akcji, której celem jest wspomaganie kobiet w rozwoju oraz osiągnięciu bezpieczeństwa ekonomicznego – bez strachu o jutro i obaw o przyszłość. Jest ona również realizacją misji Ery Nowych Kobiet, czyli edukacji oraz inspirowania do przemiany osobistej i zawodowej, które mają pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości, samoakceptacji, trwałych relacji, niezależności finansowej i szczęścia.  

Jeśli wybierzesz formę e-booka, w Twojej skrzynce mailowej pojawi się kompletny i bezpłatny poradnik, w którym znajdziesz:

 1. praktyczne narzędzia, pomagające porządkować finanse i mieć nad nimi kontrolę (tabele, check-listy, mini-poradniki)
 2. przewodniki, które przeprowadzą Cię przez proces odzyskiwania materialnej niezależności
 3. ciekawe rozmowy z czołowymi specjalistkami i specjalistami w dziedzinie finansów, prawa, psychologii pracy i relacji społecznych

Do tego wiele inspirujących i pouczających historii kobiet z całej Polski – o różnym statusie, różnych dochodach i różnych doświadczeniach.  

Nasza książka “Pieniądze szczęście dają” będzie nieustannie rozwijana – powstawać będą kolejne jej rozdziały. Tworzymy narzędzie, którego w naszym kraju jeszcze nie było i które przyczyni się do realnej, trwałej zmiany sytuacji ekonomicznej Polek. 

Przeczytasz ją (za darmo!) w formie e-booka lub posłuchasz w formie audiobooka w Storytel. 

AUDIOBOOK WE WSPÓŁPRACY ZE STORYTEL

Zależy nam, aby poradnik dotarł do jak największej liczby osób, dlatego razem ze Storytel przygotowaliśmy dla Was audiobook. To kolejna, bardzo dostępna i wygodna forma, dzięki której możecie zapoznać się z treścią. Czyta Maria Dębska.

Posłuchaj fragmentu:

TO WSZYSTKO ŁĄCZYMY
W NIEPOWTARZALNĄ AKCJĘ SPOŁECZNĄ

Nasza akcja społeczna “Pieniądze szczęście dają” to jedyne w Polsce rozwiązanie dedykowane kobietom, którego znajomość realnie pomaga w osiągnięciu niezależności finansowej i budowaniu bezpieczeństwa ekonomicznego na lata.  

Dołączając do akcji poznasz: 

 • konkretne przykłady, jak uwolnić się od stosującego przemoc ekonomiczną partnera, 
 • cenne rady, jak krok po kroku odzyskać niezależność 
 • wypróbowane rozwiązania prawne, które możesz wykorzystać w swojej sytuacji, 
 • sprawdzone narzędzia finansowe w formie przejrzystych dokumentów, które pomogą Ci zorientować się w swojej sytuacji ekonomicznej i zacząć ją poprawiać 
 • psychologię stojącą za wolnością finansową 

A wszystko opracowane pod egidą Ery Nowych Kobiet przez najlepszych specjalistów z różnych dziedzin. To prawdziwe narzędzie do walki z przemocą finansową. 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo,
zacznij budować niezależność finansową,
zatroszcz się o przyszłość!

Pobierz bezpłatnego e-booka

PARTNERZY