Tęsknisz za romantyzmem i bliskością? W Twoim związku czegoś brakuje? Czujesz, że bliska osoba coraz bardziej się od Ciebie oddala? O tym, co robić, aby związek kwitł, pisze dla nas psycholożka, seksuolożka (w trakcie specjalizacji) terapeutka, edukatorka seksualna, kreatorka zdrowych relacji i autorka projektu ,,Bliżej Siebie’’, mgr Weronika Grzelak.

Po fali miłosnych uniesień nic nie jest takie samo jak na początku związku. Zmieniamy się, zmienia się nasza druga połówka, a satysfakcja z relacji może stracić na jakości. 

Tęsknisz za romantyzmem i bliskością? W Twoim związku czegoś brakuje? Czujesz, że bliska osoba coraz bardziej się od Ciebie oddala? Co robić, aby związek kwitł?

Przełam rutynę i zadbaj o więź!

Częstą przyczyną kryzysów w związku jest nuda, rutyna, stagnacja i wypalająca się więź emocjonalna, a co za tym idzie – pogłębiająca się pustka i samotność. Różnice między szczęśliwymi i nieszczęśliwymi związkami na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Sekret tkwi w szczegółach życia codziennego. Poznaj metody i techniki, które poprawią jakość twojego związku każdego dnia!

Dzień dobry, Kochanie!

Tuż po przebudzeniu, przed porannym pożegnaniem, zaczynasz dzień od przywitania się ze swoją drugą połówką. Poznaj dzień ukochanej osoby. Nie zapomnij o szczerym uśmiechu! 

Zacznij od słów: „Dzień dobry, kochanie! Jak spędzisz dzisiejszy dzień? Co masz w planach? Co u ciebie słychać? Jak się czujesz?”… Dzięki temu już na samym początku waszego dnia, czy to razem, czy osobno, budujesz poczucie intymności, wprowadzasz pozytywną energię i dajesz odczuć, że ukochana osoba jest dla ciebie ważna, chcesz poświęcać jej swój czas i uwagę. 

„Dzień dobry, kochanie” to technika, która nie tylko uczy rozmawiać o emocjach i uczuciach, ale również wprowadza niesamowitą atmosferę bliskości w związku tuż po przebudzeniu.  

Stosuj 2 minuty każdego poranka przez 5 dni w tygodniu.

Dobranoc, Kochanie!

Pod koniec pracowitego dnia, kiedy czujesz zmęczenie i kiedy wydarzyło się sporo ważnych spraw wartych uwagi – potrzebujesz zrozumienia. Postaraj się zbliżyć do swojej połówki. Rozpocznij spokojną rozmowę od słów: „Jak minął ci dzień? Co się u ciebie działo w ciągu dnia? Czy wszystko jest w porządku? Czy chcesz o czymś porozmawiać?”. 

Zbuduj spokojną przestrzeń, wprowadź odrobinę empatii i wsparcia do relacji. Dzięki temu dajesz szanse na upust różnym emocjom, które mogły nagromadzić się w ciągu całego dnia. Przy okazji sygnalizujesz swoją obecność oraz to, że sprawy niekoniecznie przyjemne są tak samo ważne dla Ciebie, jak dla ukochanej osoby.

„Dobranoc, kochanie” to technika, która sprawia, że dajesz szanse ukochanej osobie, aby czuła się wysłuchana. Wydaje się banalnie prosta, ale zaledwie kilka minut wspólnej rozmowy pod koniec dnia nie tylko wpłynie na jakość relacji, ale również na spokojny sen.

Stosuj 20 minut każdego wieczoru przez 5 dni w tygodniu.

Ach… jak pięknie!

Jedna z moich ulubionych metod! Każdy z nas uwielbia być chwalonym i podziwianym, zwłaszcza wtedy, gdy robi to ukochana osoba. Zatem postaraj się znaleźć czas na szczere okazywanie uznania i podziwu dla drugiej połówki. 

Doceń, nazwij i wyraź wszystkie wyjątkowe chwile, sytuacje czy zachowania, które cenisz i lubisz u swojego partnera/ki. Podkreślaj wartość i zalety, które są dla Ciebie ważne. Chwalenie nie tylko wprowadza poczucie wdzięczności, że ta osoba po prostu jest w Twoim życiu, ale również zwiększa motywacje ukochanej osoby w chwilach, kiedy zaczyna w siebie wątpić. 

Technika „Ach, jak pięknie” przypomina Ci, kim jest dla Ciebie druga połówka, za co ją kochasz, co ona dla ciebie robi oraz jakie ma znaczenie dzisiaj. Dzięki niej każdy czuje się doceniany, a Wasza relacja skupia się na tym, co pozytywne i wyjątkowo wartościowe.

Stosuj 5 minut każdego dnia w ciągu 7 dni w tygodniu.

Fot. mgr Weronika Grzelak

Przytul mnie

Dotyk, fizyczna bliskość, komunikacja niewerbalna to potrzeba, która nie mija. Z ewolucyjnego punktu widzenia jako osoby, które czują, potrzebujemy bezpiecznej przystani, gdzie będziemy pielęgnować i wzmacniać emocjonalną więź.

Wyrażanie fizycznych uczuć, przytulanie się czy pocałunki nie tylko wzmacniają poczucie bliskości w Waszej relacji, ale również obniżają ciśnienie krwi i uwalniają dawkę hormonów szczęścia oraz miłości, jak endorfiny i oksytocyna.

Potraktuj tę część w ciągu dnia jako sposób na uwolnienie się od drobnych stresorów, otwórz się, znajdź chwilę na relaks i pozwól czuć się bezpiecznie w ramionach drugiej połówki.

Stosuj 5 minut każdego dnia w ciągu 7 dni w tygodniu.

Zapraszam na randkę

Zabiegani, zapracowani, w wirze obowiązków, często zapominamy o tym, aby znaleźć czas dla siebie. Randka w związku z długim stażem jest niemal koniecznym rozwiązaniem, aby ożywić relację.

Znajdź przestrzeń i czas. Zaplanuj i zaproś na randkę ukochaną osobę. Przypomnij sobie, jak było na początku Waszej kwitnącej relacji. Daj się ponieść przeszłości, wróć do pięknych wspomnień, przypomnij sobie, co Was połączyło i za co się kochacie. Ważne jest, aby podczas randki utrzymywać kontakt wzrokowy i prowadzić otwarte rozmowy.

Proszę Cię, nie szukaj wymówki! Jest wiele sposobów na to, aby spędzić wspólnie ten czas. Nie wymagaj zbyt wiele. Czasami spacer w okolicy czy smaczna kolacja mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Liczy się szczera intencja i Wasza radość.

Znajdź 2 godziny w ciągu całego tygodnia.

Czas na dyskusję

Zapewne doskonale wiesz, że nie zawsze jest kolorowo. Przechodzimy gorsze i lepsze dni w związku, ale to nic strasznego. Czasami niewinna sprzeczka jest rozwojowa. Problem pojawia się wtedy, gdy pojedyncze sprzeczki zaczynają się nawarstwiać, doprowadzając Waszą relację do długotrwałych konfliktów i skrywanego żalu.

„Czas na dyskusję” to technika, którą możesz wykorzystać po to, aby omawiać z drugą połówką wszystkie obszary, budzące niepokój w związku. Staraj się zadbać o przykłady i konkrety z całego tygodnia. Bądź mówcą i słuchaczem. Nie oceniaj i rób przerwy, jeśli jest taka potrzeba.

Dyskusja na temat konfliktów daje Ci swobodę na wyrażanie swoich obaw w taki sposób, który sprawia, że czujesz wysłuchany/a i kochany/a. Dzięki temu stwarzasz ogromną szansę, aby zapobiegać poważnym kryzysom w związku, które bardzo często prowadzą do rozstań i rozwodów. Nie chowaj urazy zbyt długo. Zamień ją na otwartą rozmowę. Na koniec zapytaj: „Co mogę dla Ciebie zrobić, abyś poczuł/a się lepiej w nadchodzącym tygodniu?”.

Znajdź 1 godzinę w ciągu całego tygodnia.

Podsumowując:

Postaraj się konsekwentnie i małymi krokami wprowadzić do relacji metody i techniki przez 6 godzin tygodniowo, podążając za swoim związkiem. Jeśli jednak nie widzisz efektów, ponieważ źródłem problemu jest o wiele bardziej wymagający i delikatny temat, porozmawiaj o tym z drugą połówką. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, który oferuje terapię dla par.

Ps. Nie zapominaj, że związek tworzą dwie osoby. Praca nad nim jest w 50% po Twojej stronie, aby dbać, pielęgnować i uzdrawiać go przez całe życie, tak długo, jak on trwa.

Źródło/ tekst powstał na bazie:

John M. Gottman and Nan Silver. The seven Principles for making marriage work. A practical guide from the Country’s Foremost Relationship Expert.

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *