Świąteczny nastrój w domu sprawia, że okres bożonarodzeniowy staje się dla nas wyjątkowy. W tym roku wyjątkowo bardziej potrzebujemy poczuć magię świąt. Oto proste sposoby na świąteczny nastrój w domu.

W tym roku szczególnie czekamy na Boże Narodzenie, bez względu na to, jak bardzo (lub jak nie) jesteśmy religijni. Pandemiczna niepewność dała nam w kość. Wiele osób ubiera choinkę i dekoruje dom znacznie wcześniej niż kiedyś. Po to, aby poczuć bożonarodzeniowy, relaksujący klimat. Jakie są na to proste sposoby?

Świąteczne hity muzyczne

Lekkie, świetnie zaaranżowane i zaśpiewane, bezpretensjonalne i… dające nadzieję. Takie są hity świąteczne, z „All I want for Chrmistmas” (niezawodnej wokalistki Mariah Carrey) na czele. Ale jeszcze jest przecież kultowe „Last Chrismtas” w wykonaniu George’a Michaela oraz Wham. Wielu wykonawców wydaje na koniec roku świąteczne albumy z piosenkami i kolędami; kilka dobrych lat temu genialnie zrobił to Michael Buble, niedawno Matt Dusk. Oni czarują głosami w stylu retro, prezentując nam budzące nadzieję i uśmiech utwory. Amerykańska (choć nie tylko, bo zdarzają się świetne polskie czy francuskie hity) muzyka świąteczna przypomina amerykańskie komedie świąteczne. Pomagają przetrwać gorsze momenty, wywołują pozytywne skojarzenia, są smaczne jak kubek gorącej czekolady w zimowej scenerii.

Najlepsze komedie świąteczne! Te filmy musisz obejrzeć w grudniu

Stroiki świąteczne

Na drzwiach, na stole, na półce. Mniejsze niż choinka, coraz bardziej fantazyjne i budzące jednoznacznie dobre skojarzenia. Mowa o stroikach z gałązek choinki, ozdobionych bombkami, piernikami, świecami, laską wanilii czy figurkami bałwanka, Mikołaja i renifera. Jeśli macie wnętrze, w którym mieści się mała choinka albo nie mieści się ona wcale, stroik jest świetnym rozwiązaniem. Wprowadza świąteczny klimat, nawiązuje do tradycji, cieszy oko. Ale jeśli macie duże przestrzenie, to również możecie poszaleć, umieszczając stroiki jako element zbliżającego się Bożego Narodzenia wszędzie tam, gdzie macie ochotę. Tak, nawet w łazience. W sklepach i na bazarkach jest mnóstwo stroików w różnych cenach, ale zachęcamy także do samodzielnego ich przygotowania. To może być frajda dla całej rodziny i atrakcja podczas przyjacielskiego spotkania.

Świąteczne świece i stroiki

Świece zapachowe na święta

W grudniu najchętniej kupujemy świece zapachowe, które pachną tak, jak słodkości świąteczne albo po prostu kojarzą nam się z dzieciństwem. Nasze hity i propozycje to świece o zapachu: cynamonu, wanilii, czekolady, piernika, jabłek z cynamonem, dyni z dodatkiem np. wanilii, ale też aromaty kokosa, kakao, drewna. We wnętrzu, w którym palą się świecie, aż chce się przebywać. Nic dziwnego, że one wydatnie pomagają stworzyć bożonarodzeniowy klimat. Mogą być (jeśli ktoś nie lubi zapachowych) także proste, klasyczne, w kolorze śmietanki albo czekolady. Im więcej, tym lepiej. Dobrze jest umieszczać świece po kilka sztuk, w jednym miejscu. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie ich w okolicy lustra, które potęguje wrażenie dzięki odbiciu. Ciepłe, kojące światło pomoże nam w osiągnięciu świątecznego stanu.

Świąteczne rytuały: pieczenie pierników, szykowanie prezentów

Przyjemne aromaty, roznoszące się po domu, sprawiają, że nie chce się z niego wychodzić. Ale przecież nie po to tylko warto upiec pierniczki! Powodów jest więcej, tylko popatrzcie…

Po pierwsze, to one są jednym z ważnych kulinarnych elementów nadchodzących świąt. Tradycja to ważna rzecz! Po drugie, możemy piec je znacznie wcześniej, bo mają tę zaletę, że nawet powinny poczekać trochę, nim je skonsumujemy. Po trzecie, pierniczki mogą być genialną tradycją rodzinną albo przyjacielską. Możemy umówić się na wspólne ich pieczenie, a przy okazji ze sobą być, rozmawiać, słuchać muzyki albo kolęd, no i odliczać dni pozostałe do Bożego Narodzenia. Po czwarte wreszcie, własnoręcznie zrobione pierniczki są idealnym pomysłem na świąteczny prezent: albo jako dodatek dla bliskiej osoby, albo jako przyjemny „gift” dla innych.

Świąteczne dodatki czerwone, białe, złote i zielone

Mikołaj nosi czerwone szaty (z białymi lamówkami), choinka jest zielona, pierwsza gwiazdka rozbłyskuje na złoto, biel kojarzy się z niewinnością i ze śniegiem, który powinien nam zdobić każde Boże Narodzenie, jak kiedyś (teraz niestety bywa różnie). Oto cztery klasyczne, świąteczne kolory, które pomogą uzyskać nam wymarzony klimat. Nie chodzi o to, aby teraz przemalować w domu szafy na czerwono albo złoto czy kłaść biało- zielone tapety. Zagrajmy dodatkami, jak radzą dekoratorzy wnętrz. Wystarczy na sofie umieścić poduszki w czerwono – złote gwiazdy albo takie zabawne: z twarzą Mikołaja czy postacią Renifera Rudolfa. Poszaleć kolorystycznie z papierowymi serwetkami, ze świecami właśnie, z bombkami czy zasłonami. Świetnym rozwiązaniem są koce i pledy (w La Manii znajdziecie specjalne koce z napisem „Merry Christmas”, które wprowadzają świąteczny klimat). Można się nimi otulić podczas oglądania seriali na Netflixie i popijania zimowej herbaty.

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *