Magdalena Kuszewska: Wczoraj, 7 stycznia, podczas wielkiej konferencji ENK na Facebook’u zainaugurowałyśmy oficjalnie działalność Akademii. Dla kogo ona powstała?
Anna Kaczmarska: Nie ma ograniczeń, nie ma barier ani tak zwanych specjalnych warunków (uśmiech). Akademia Ery Nowych Kobiet to, najprościej mówiąc, przestrzeń dla osób, które pragną się rozwijać na wielu płaszczyznach. Jeśli chcesz zadbać o lepszą codzienność własną i bliskich, jeśli szukasz harmonii, masz ochotę wreszcie zrealizować plany i marzenia, w tym zawodowe, to Akademia jest na to szansą i odpowiedzią. Dlatego zaczynamy od hasła, które nabiera ostatnio szczególnie ważnego znaczenia…
MK: „Postaw siebie w roli głównej”. Czyli?
AK: Zadbaj o siebie. Zauważ siebie. Poznaj siebie! Własne potrzeby, marzenia, cele, ambicje, często skrywane latami, odsuwane, pomijane. Przez ponad dwa lata istnienia Ery Nowych Kobiet poznałyśmy w sumie tysiące Polek w kraju i za granicą: codzienne obowiązki, zmagania, wyzwanie i historie, czasem dramatyczne, czasem szczęśliwe. W 2020 roku, kiedy świat dotknęła potężna pandemia, każda z nas dostała jednocześnie nową porcję wyzwań, obowiązków, ale i problemów. W lipcu ubiegłego roku Joanna Przetakiewicz razem z zespołem ENK ruszyła w Polskę, w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej #niebojesie. Odwiedziłyśmy dwanaście miast; wspierali nas prawnicy z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz psycholodzy i terapeuci z Uniwersytetu SWPS, w tych spotkaniach wzięły udział tysiące kobiet. Większość z nich szukała wsparcia, pomocy, a także pomysłu na siebie w nowej sytuacji. Podczas wzruszających spotkań, wykładów, prelekcji i dyskusji wiele kobiet otwierało się przed nami, dzieląc się swoimi historiami i prosząc o wsparcie. To był dla mnie impuls do tego, aby stworzyć Akademię. Miejsce, w którym doświadczeni eksperci zapewnią wsparcie w takich dziedzinach, jak: rozwój osobisty, edukacja, wyznaczanie nowych celów i dróg, zdrowie, a także dbanie o siebie na wielu polach.
MK: I w ten sposób powstała koncepcja Akademii, która już w nazwie ma piękne, platońskie tradycje.
AK: Zgadza się. Akademia przecież od tysięcy lat symbolizuje to, co najpiękniejsze w edukacji: motor i nadzieję na zmianę. Celem Akademii Ery Nowych Kobiet jest wsparcie, motywacja i dostarczanie wiedzy, a także różnorodnych narzędzi i rozwiązań na wysokim poziomie. Wszystko po to, aby wesprzeć potencjał, możliwości i siłę kobiet. A w efekcie dać im więcej szczęścia, o którym tak pięknie opowiada Joanna Przetakiewicz. Wielokrotnie rozmawiałyśmy z Joanną i z Superenkami o tym, że w życiu najważniejsza jest równowaga. Balans. Tak też dowodzą badania psychologiczne. Dzięki temu bowiem osiągamy poczucie bezpieczeństwa, tak cenne szczególnie w ostatnich miesiącach. Poza tym świadomość, szansę rozwoju i spełnienia.

MK: Gdyby nie pandemia, Akademia mogłaby się odbyć w realu. Ale dzięki temu, że zaczyna się od cyklu webinarów, jest dostępna dla wszystkich, bez względu na miejsce zamieszkania.
AK: Owszem. Miniony 2020 rok był wyjątkowy na wielu poziomach. Jako Era Nowych Kobiet zrealizowałyśmy sporo cennych projektów, choćby wspomnianą Trasę Szczęścia, w ramach kampanii #niebojesie, z którą przejechałyśmy całą Polskę, 12 miast. Wiosną, kiedy tylko ogłoszono pandemię, powołałyśmy „Sztab kryzysowy ENK” z udziałem 150 ekspertów: psychologów, pedagogów, prawników itd., którzy bezpłatnie oferowali porady wszystkim zagubionym, niepewnym, nieszczęśliwym. Od marca aż do grudnia, w ramach cyklu Kawiarenka na Instagramie ENK, odbyło się ponad 40 live’ów, gdzie znane osoby dzieliły się z widzami wiedzą i doświadczeniem na różnych polach. Naszymi i Magdy Kuszewskiej gośćmi byli m.in. Ania Starmach, Hanna Lis, Paweł Domagała z Zuzą Grabowską, Magda Mołek i dr Tomasz Sobierajski. Latem prowadziłam także live’y pod hasłem „Letnia Akademia im. Leona Koźmińskiego”z udziałem wybitnych ekspertów biznesu. Ogółem w live’ach ENK w minionym roku miałyśmy aż… milion widzów! Do tego Joanna Przetakiewicz wydała książkę, „Nie boję się o tym rozmawiać”, w której po raz pierwszy tak szczerze opowiada o swoim życiu, nie zawsze prostym. Poza tym rozmawia z dziewięcioma Polkami, które zostały dotknięte wyjątkowo dramatycznie: śmierć bliskich, hejt, utrata pracy i zdrowia, poważny wypadek, niepełnosprawność, przemoc, alkoholizm, depresja, niepłodność. A jednak zawalczyły o swoje szczęście. I z tych wszystkich naszych doświadczeń wzięła się właśnie Akademia, która podchodzi do życia bardzo holistycznie i proponuje różnorodność rozwiązań i rozwoju.
MK: Jak można się do niej przyłączyć?
AK: Wystarczy wejść na naszą stronę, enk.com, w zakładkę Akademia. W styczniu proponujemy webinary pod hasłem „Postaw siebie w roli głównej”, przed nami kolejne tematy, z udziałem świetnych ekspertów: coachów, psychologów, mentorów, naukowców. Skupimy się na rozwoju osobistym, na rozwoju i karierze, na edukacji, na zdrowiu, a także na tym, jak osiągnąć ten upragniony balans… Wrócę jeszcze na chwilę do Trasy Szczęścia. To wtedy miałyśmy szansę poznania w pełni problemów, bolączek i tęsknot Polek w różnym wieku, z różnych miast, miasteczek i wsi. Pamiętajmy, że to kobiety mają przed sobą szczególną ilość wyzwań w pandemii. To my często zostajemy same z wychowaniem dzieci, pracą, karierą, życiem domowym. Jak wynika z ostatnich badań, Polki najczęściej borykają się z problemami zawodowymi, czyli np. tracą pracę, bo ich sytuacja ulega poważnej zmianie. Musimy pracować, jednocześnie zajmować się dziećmi i domem. Akademia jest kolejnym etapem rozwoju ENK. Stworzyłyśmy przestrzeń, w której kobiety mogą postawić siebie wreszcie w roli głównej!
MK: Dlaczego ta rola główna jest tak ważna, a nawet kluczowa?
AK: Bo jeśli nie zadbamy w końcu o siebie, o własne potrzeby i zdrowie, to nie będziemy w stanie dłużej funkcjonować tak efektywnie. Ba, na dłuższą metę nie damy rady wspierać bliskich i wychowywać dzieci. Czas spojrzeć na siebie, poznać się lepiej… Jednocześnie zapraszam do współpracy ekspertów, którym nie jest obcy temat rozwoju kobiet, wspierania nas na różnych polach. Dodam też, że w naszym Magazynie ENK opublikowałyśmy prawie 100 tekstów i wywiadów, które dają ważną wiedzę, wsparcie i potężną dawkę optymizmu lub po prostu uśmiechu… Po wszystkie niezbędne informacje na temat Akademii, webinarów i spotkań zapraszam na stronę Akademii i skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: akademia.marcink21.sg-host.com
Oczywiście, teraz możliwe są spotkania wyłącznie on-line, ale kiedy tylko pandemia na to pozwoli, ruszymy znowu w trasę. Spotkania na żywo, mam tego świadomość, są naszą wielką siłą i motorem napędowym. Do zobaczenia!
Rozmawiała: Magdalena Kuszewska