Od małego sklepu kolonialnego do firmy, której marki obecne są na ponad 70 zagranicznych rynkach. Poznaj historię firmy, której produkty od 30 lat goszczą na naszych stołach.

Początki grupy przedsiębiorstw skupionych pod marką MOKATE sięgają XIX wieku, kiedy to rodzina Mokryszów stała się właścicielem sklepu kolonialnego na terenie obecnych Czech, w miejscowości Dobra. Firma działa wówczas pod nazwą pochodzącą od nazwiska właścicieli, czyli Mokrysz. W kolejnych latach biznes ten funkcjonował w wielu branżach, aż przez 3 pokolenia. Momentem przełomowym dla rozwoju tego rodzinnego przedsiębiorstwa okazało się przekazanie firmy Teresie Mokrysz przez jej małżonka Kazimierza Mokrysza w 1990 roku. Nowa właścicielka zmieniła nazwę na MOKATE od słów: Mokrysz-Kazimierz-Teresa. Wraz z nazwą firmy zmieniony został również profil działalności. Marka natychmiast stała się bardzo popularna, a przyczynił się do tego szeroko reklamowany wówczas produkt czyli cappuccino.

Herbata w Ustroniu, kawa w Żorach

Pierwszą siedzibą MOKATE był Ustroń i tutaj właśnie po sukcesach firmy, zarówno na polskim rynku jak i po pierwszych próbach eksportowych w 1995 roku powstały nowoczesne oddziały produkcyjne, magazyny i biura. Tam właśnie opracowano pionierskie własne technologie i receptury. W kolejnych latach biznes szybko się rozrastał. W zasobach firmy pojawiła się palarnia oraz szerokie grono wysokiej klasy specjalistów. Kolejny zakład produkcyjne uruchomiono w 2001 roku w Żorach. Dokonano również specjalizacji produkcji, w efekcie czego zakład w Ustroniu stał się firmowym centrum herbaty, natomiast Żory przejęły rolę głównego producenta kawy i półproduktów. Trzeci filar Grupy MOKATE znajduje się w czeskich Voticach.

W ciągu 30 lat swojej działalności grupa MOKATE stało się jednym z największych producentów kawy i herbaty w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie przedsiębiorstwo obsługuje również ponad 70 rynków zagranicznych i zdecydowanie należy do czołówki jeśli chodzi o rynek specjalistycznych półproduktów spożywczych. Przychody grupy MOKATE przekraczają miliard złotych rocznie, a 60 proc. z nich pochodzi z rynków zagranicznych. W firmie pracuje ponad 1500 osób na całym świecie. Do najbardziej znanych marek MOKATE należą: MOKATE, LOYD, NYCoffee, Minutka, Marilla, Marizzi, Alpino, Babcia Jagoda. MOKATE to dziś jednak nie tylko dynamiczny eksport, innowacyjne produkty i skuteczna walka o konsumentów na całym świecie. Firma nadal bowiem jest przedsiębiorstwem rodzinnym, co stanowi dla całej marki ogromną wartość.

Sztafeta pokoleniowa

Mokate to już 4 pokolenia właścicieli, którzy kontynuują rodzinne tradycje biznesowe. W 2016 roku Teresa Mokrysz przekazała stery rodzinnego biznesu synowi, Adamowi Mokryszowi, który pełni funkcję Prezesa Grupy MOKATE. W firmie pracuje również żona, Katarzyna Mokrysz, pełniąc funkcję General Manager MOKATE Żory. MOKATE to doskonałe zaplecze laboratoryjne, produkcyjne i logistyczne. Wiedza i doświadczenie, przyjazna kultura organizacyjna.

Fot. MOKATE


“W Mokate działamy i budujemy rzeczywistość opartą na trzech filarach: wizja – odwaga – działanie, bo w biznesie wszystko ma duże znaczenie. Doświadczenie, wychowanie, pasja, talent, ciężka praca, zaangażowanie. Liczy się też trochę przysłowiowy łut szczęścia, ale przede wszystkim otwarta postawa wobec życia pozwalająca na wyjście poza utarte schematy działania. Ważne jest, abyśmy sami kreowali rzeczywistość wokół nas i odważnie mierzyli się z wyzwaniami.” – takim mottem kieruje się Prezes Adam Mokrysz.

Linda, Steczkowska: ambasadorzy marek Mokate i Loyd

W ostatnim czasie firma podejmuje bardzo dużo działań angażujących i aktywujących swoich konsumentów, takich jak konkursy, promocje konsumenckie, działania reklamowe, trademarketingowe czy wizerunkowe. Efektem tych działań jest między innymi zaproszenie do współpracy w roli ambasadora marki MOKATE kawa ziarnista – aktora – Bogusława Lindę. Aktualnie w telewizji emitowany jest spot promujący nową kawę ziarnistą z polskim aktorem. Kawa MOKATE to produkt o doskonałej jakości, produkowany w nowo wybudowanej, na wskroś nowoczesnej i zaawansowanej technologicznie palarni kawy. Kolejnym przykładem współpracy MOKATE z przedstawicielami świata kultury i sztuki jest nowy spot telewizyjny, w którym herbatę Loyd promuje polska piosenkarka – Justyna Steczkowska.

W ubiegłym roku zrealizowano również spot promujący cappuccino, z wpadającą w ucho piosenką i hasłem MOKATE. Ciesz się życiem! Ta linia produktowa przeszła w tym roku lifting związany z wizerunkiem opakowania, powstały też nowe atrakcyjne smaki cappuccino.

Artykuł sponsorowany

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *