Z punktu widzenia psychologii to może być trudny czas, w którym pojawiają się również te nieprzyjemne emocje. Święta znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Jak sobie z tym radzić? Pisze specjalnie dla nas psycholog, Weronika Grzelak.

Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia, to czas miłości, refleksji i spokoju.  Czasami jest to jedyna okazja w całym roku, żeby się spotkać z rodziną i odnowić relacje, a nawet zażegnać różne kłótnie czy nieporozumienia. W dniu Wigilii spotykamy się przy zastawionych stołach, składamy sobie nawzajem świąteczne życzenia i wspólnie spędzamy ze sobą czas. 

Święta są wspaniałe, ale czasami bywają dla nas bardzo stresujące 

Z punktu widzenia psychologii to może być trudny czas, w którym pojawiają się również te nieprzyjemne emocje. Święta znajdują się na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Opublikowali ją na łamach pisma „Journal of Psychosomatic Research” w 1967 roku dwaj amerykańscy psychiatrzy Thomas H. Holmes i Richard H. Rahe. Święta umieszczono na przedostatnim, 42 miejscu. Wobec tego warto być uważnym wobec siebie i wyrozumiałym.

Co stresuje nas najbardziej? 

  • za mało czasu 
  • długa lista wydatków
  • presja związana z kupnem idealnych prezentów jak również z otrzymywaniem prezentów
  • spotkania rodzinne i niewygodne pytania
  • samotność i melancholia
  • sprzątanie i przygotowywanie świąt
  • nadmierne wymagania wobec tego wieczoru i siebie
  • perfekcjonizm i lęk przed oceną.
Weronika Grzelak, fot. Michał Kosmowski

Pamiętajmy, że to nie prezenty budują wartości i wspomnienia

To wspólne rozmowy i czas spędzony razem. Nie pozwólmy na to, aby czas przygotowań, kupowania prezentów, gotowania i sprzątania odebrał nam wszystkie siły. Najważniejsza jest szczerość i życzliwość. Nie zapominajmy o tym, co buduje więzi, wzmacnia relacje i zaufanie. Czasem wystarczy zrobić nieduży gest, uśmiechnąć się, podarować drobiazg, odrobinę wdzięczności. Nie traktujmy więc świąt jako kolejnego życiowego projektu. Perfekcjonizm bywa zgubny. Wraz z wykreowanym życiem w social mediach można stracić z oczu siebie i bliskich.

Stres przedświąteczny związany jest również z naszym nastawieniem

Jeśli nie mamy ochoty rozmawiać na jakiś temat, pamiętajmy, że wcale nie musimy tego robić. Mamy do tego prawo, ponieważ różnimy się i możemy mieć odmienne poglądy przy jednym stole. Jeśli boimy się niewygodnych pytań, warto przygotować sobie odpowiedzi i przemyśleć reakcje. Można też przygotować listę tematów, na które chcielibyśmy rozmawiać, które są interesujące, a jednocześnie nie są drażliwe. Omijajmy tematy polityczne i religijne, bo one zazwyczaj wywołują silne i skrajne emocje, a to nie sprzyja spokojnej, rodzinnej atmosferze.

Święta to również czas spokoju i odpoczynku

Możesz potraktować ten czas jako wolny od spełnienia oczekiwań i zaopiekować się sobą. Sen, ulubiona książka, muzyka, spacer to tylko kilka pomysłow, które mogą nas zrelaksować. Warto przemyśleć rozłożenie koniecznych czynności w czasie świąt i rozważyć podzielenie się obowiązkami z najbliższymi. W ten sposób  znajdziemy czas dla siebie i unikniemy niepotrzebnej presji i chaosu.

Przypomnijmy sobie tych, których nie ma już wśród nas

Niech zasiądą z nami przy wigilijnym stole. Na chwilę, w naszych myślach i radosnych wspomnieniach. Pozwólmy sobie na dopuszczenie różnych emocji.

Zwróćmy uwagę na tych, dla których ten czas nie jest szczęśliwy, na tych, którzy zmagają się z trudnościami, samotnością i odrzuceniem. Wyciągnijmy do nich pomocną dłoń. 

Bądźmy razem tak szczerze od serca. Bez telefonów, laptopów, telewizora. Te chwile są bezcenne i nie da się ich przywrócić. Sama obecność sprawia, że to może być wyjątkowy i magiczny dla nas czas. Wesołych Świąt!


Autorka tekstu: Weronika Grzelak. Psycholog, seksuolog w trakcie certyfikacji. Na co dzień prowadzi prywatny gabinet psychologiczno – seksuologiczny w Wielkiej Brytanii, pomagając Polakom przebywającym na emigracji. 

Kontakt: biuro.w.grzelak@gmail.com

Back to list

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *