Oczywiście wiele zależy od naszych preferencji, konkretnej sytuacji, miejsca oraz przyzwyczajeń. Są jednak miejsca, w których odpowiednie dobranie naczynia do spożywanej kawy jest ściśle określone- kawiarnie, restauracje, hotele czy bardziej formalne przyjęcia.
Naturalnym kryterium przy wyborze naczynia wydaje się być pojemność napoju kawowego. W zależności od tego, czy decydujemy się na małe espresso, czy będziemy dodawać dużą ilość spienionego mleka taki też rozmiar szklanki lub filiżanki powinniśmy wybrać.
Jeśli decydujemy się na kawy typu espresso, double espresso i espresso macchiato (czyli ze spienionym mlekiem), w lokalu gastronomicznym najczęściej podadzą nam je w niewielkiej, drobnej filiżance, objętością zbliżonej do dużego kieliszka.
Do kawy o większej pojemności- typowego americano czy cappuccino doskonale sprawdzi się elegancka filiżanka, a kawę zaparzoną w ekspresie przelewowym lub taką z dużą ilością mleka możemy serwować w kubku, tak by móc się cieszyć kawowym napojem przez dłuższy czas.

Przy wyborze naczynia do naparu kawowego powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ono wykonane. Znaczenie ma także grubość ścianek i kształt. Materiał naczynia może mieć duży wpływ na aromat samej kawy, a odpowiednia grubość ścianek pozwoli na dłuższe delektowanie się kawą o odpowiedniej temperaturze. Filiżanka, w której podajemy kawę powinna charakteryzować się cylindrycznym kształtem, dzięki czemu możliwe będzie utrzymywanie kremowej pianki na powierzchni napoju kawowego.
Mając na uwadze powyższe kryteria, powstał tzw. “kawowy savoir-vivre”. Oczywiście ma to głównie znaczenie podczas bardziej oficjalnych spotkań lub w lokalach gastronomicznych, ale to jak podamy kawę ma wpływ nie tylko na sam jej wygląd, lecz również pozwala wydobyć odpowiedni aromat naparu kawowego. W chłodniejszych porach roku serwowana gorąca kawa w wygodnym kubku może stać się też źródłem ciepła dla zmarzniętych dłoni. Dobierając kawowy zestaw naczyń, warto też zwrócić uwagę na kolor jego poszczególnych elementów. Czarna kawa doskonale kontrastuje z białą ceramiką, dlatego też ten kolor bywa najbardziej popularny wśród amatorów czarnych kaw. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się szklane filiżanki i kubki z podwójnymi ściankami. Dzięki temu zabiegowi nie tylko widzimy piękny kolor napoju, ale umieszczony w nich napar daje wrażenie unoszenia się w powietrzu.
Przyjrzyjmy się kilku podstawowym rodzajom napojów kawowych pod względem rodzaju naczynia, w których są podawane.
Espresso: ze względu na niedużą objętość tego napoju (ok. 50 ml) serwujemy go w filiżance z grubej porcelany lub szkła, najczęściej z podwójna ścianką i o kształcie przypominającym literę V.
Cappuccino: ten rodzaj napoju kojarzony jest z elegancką wybrzuszoną filiżanką swoim kształtem przypominającą tę używaną do picia herbaty lecz jest ona węższa u góry. Pojemność tego naczynia to 150 – 180 ml.
Latte Machiato: czyli kawy ze spienionym mlekiem – najczęściej używanym naczyniem do podawania Latte jest szklanka o pojemności ok. 250 ml i posiadająca uchwyt. Przezroczyste, żaroodporne szkło uwydatnia także piękny wygląd trójwarstwowej kawy.
Café Frappe czyli kawy podawane na zimno: do podania tego napoju również wybieramy szklankę, lecz tym razem nie musi ona posiadać uchwytu, ponieważ serwowany napój jest zimny.

Mając na uwadze ochronę przyrody bardzo częstym zwyczajem staje się obecnie używanie własnych naczyń wielorazowych podczas zakupu kawy np. w kawiarni czy na stacji benzynowej. W tym przypadku dobrze sprawdzą się kubki termiczne z zamykanym wieczkiem. Pozwalają one na długie utrzymanie temperatury napoju oraz zabezpieczają przed wylaniem podczas podróży.
W warunkach domowych lub podczas spotkań serwujmy napoje kawowe w odpowiednich naczyniach i nie zapominajmy o innych ważnych elementach takich jak: pasujący do filiżanki spodek, odpowiednia łyżeczka, naczynie z mlekiem lub śmietanką oraz cukierniczka.
Kawę nie musimy podawać bezpośrednio w filiżance, zwłaszcza kiedy nie wiemy ostatecznie ile osób w towarzystwie wybierze ten napój. Pomocnym wtedy będzie dzbanek. Powinien być on dosyć wysoki i zgrabny. Najczęściej wykonany jest z porcelany lub srebra. Istnieją również opcje szklane i metalowe. Podawana w nim kawa nie powinna być zbyt mocna, ale zdecydowanie gorąca.
Partnerem cyklu jest MOKATE
