Międzynarodowy Dzień Seksu obchodzimy 7 czerwca. Z tej okazji przedstawiamy Wam jednego z najwybitniejszych polskich seksuologów, prof. Zbigniewa Izdebskiego. Gdyby nie on, wiele tematów ze sfery seksu pozostałoby nieodkrytych albo niejasnych. Kim jest człowiek, który zna tajemnice i problemy erotyczne Polaków?

„Seks to sprawa życia i śmierci”- mawia prof. Zbigniew Izdebski, wybitny polski seksuolog, badacz, doradca rodzinny i specjalista w zakresie zdrowia publicznego. 

Od jedenastu lat, jako jedyny Polak, jest współpracownikiem naukowym Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Kinsey’a przy Uniwersytecie Indiana w USA. Poza tym współpracuje stale z WHO i Międzynarodową Federacją Planowania Rodziny w zakresie edukacji seksualnej i profilaktyki HIV/AIDS. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, jako wykładowca, gdzie kieruje także Podyplomowymi Studiami Wychowania Seksualnego UW. Jest też kierownikiem Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii w Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez cały rok krąży pomiędzy stolicą i Zielona Górą, aby krzewić kaganek oświaty. 

Seksualność Polaków obserwuje już od ponad 30 lat. Udało mu się przebadać w tym czasie ok. 40 tys. Polek i Polaków! Energią mógłby obdzielić co najmniej kilka osób. Średnio raz w tygodniu bierze aktywny udział w konferencjach i kongresach, daje wykłady lub bierze udział w sesjach. 

Mieć ciastko i zjeść ciastko 

Niewiele osób zna go prywatnie. Wiadomo, że od lat jest w związku małżeńskim i ma dwie dorosłe córki. Przyjaźni się m.in. z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim i jego narzeczoną Eweliną Wojdyło. We dwóch wydali głośną przed kilku laty książkę, „Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości”. 

Osoby, które znają Profesora, opowiadają o jego poczuciu humoru , które bywa sarkastyczne. Kiedy jest w Warszawie, lubi czasem skusić się na ciastko nazwane „tete-a tete” z cukierni Magdy Gessler, o czym przekonaliśmy się z Piotrem Czaykowskim, przeprowadzając z profesorem wywiad do e-booka „Sekrety penisów. Seks jak oni to robią” (Wyd. How2). Zrozumieliśmy wówczas, że mimo zajętości i katorżniczej niemal pracy Profesor potrafi docenić moment, wypić dobrą herbatę, zjeść pyszne ciastko i pożartować. 

To ważne, bo jego telefon dzwoni bez przerwy, o czym najlepiej wie Maciej, asystent Profesora. Nieustająco ktoś prosi o komentarz, o poradę, o diagnozę sytuacji. Zbigniew Izdebski, jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, ma w życiu misję, którą skrupulatnie i z poświęceniem realizuje. Bada seksualność Polaków na wielu polach. Obserwuje zmiany, pochyla się nad często przemilczanymi przez innych (niewygodnymi lub wstydliwymi!) wątkami czy tematami.

Jedna z książek z udzialem profesora Izdebskiego, która ukazała się niedawno.

Seks w pandemii 

W pandemii, gdzie wszyscy odczuliśmy zmiany na niemal każdym polu i w większości dziedzin życia, seksualność Polaków stała się szczególnie interesującym tematem. 

Profesor natychmiast zajął się tematyką seksu w tym czasie. I dowiódł, że wśród badanych zadowolenie ze swojego zdrowia i życia deklaruje nadal 66 proc. „Największy spadek zadowolenia, bo aż o 15 proc., jest zauważalny w grupie ludzi młodych, w wieku 18-29 lat” — poinformował Zbigniew Izdebski. Do 11 proc. zwiększył się za to odsetek osób niezadowolonych ze swojego zdrowia i życia seksualnego. Niestety. 

Ankietowanych zapytano również o to, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynęła na poziom ich przemęczenia fizycznego i osłabienia psychicznego. Tu nie ma zbyt dobrych wiadomości. Blisko połowa Polaków twierdzi, że pierwsze trzy miesiące pandemii wiązały się u nich z odczuwalnym wyczerpaniem fizycznym, inni doświadczyli załamania psychicznego (u 9 proc. miało ono charakter trwały). Trudności psychiczne były najbardziej odczuwalne w kwietniu, w czasie świąt wielkanocnych oraz w momentach wprowadzania przez władze kolejnych obostrzeń, ograniczających możliwość przemieszczania się itd. Wiadomo, że wszystko to wpływa negatywnie na życie seksualne. 

Dlatego kolejną inicjatywą Profesora jest druga edycja badania „Seksualność Polek i Polaków w czasach COVID-19” w 2021 r. Nie byłby sobą, gdyby nie pogłębił tematu zmian w życiu Polaków w pandemii z jeszcze innej, nieznanej perspektywy, więc postanowił pochylić się także nad procesem leczenia i komunikacji pomiędzy personelem medycznym a pacjentami, zarówno przed, jak i w trakcie trwania pandemii. Co się zmieniło i w jaki sposób? Dowiemy się jesienią. 

Niech żyje seksuologia 

Wczoraj, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Seksu, Profesor sam miał urodziny. Skończył 65 lat. Na razie szykuje się jednak na inny jubileusz. 

Już 1 lipca świętujemy 100-lecie urodzin dr Michaliny Wisłockiej, wybitnej polskiej seksuolożki i prekursorki zmian. Profesor Izdebski będzie organizował z tej okazji seminarium w Lubniewicach (jest obywatelem honorowym tego miasta). Przypomnijmy, że był on też konsultantem w filmie biograficznym pt. „Sztuka kochania”, w reż. Marii Sadowskiej, gdzie Magdalena Boczarska brawurowo wcieliła się w rolę Wisłockiej.

Tekst: Magdalena Kuszewska

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *