Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając kawę?
Dokonując wyboru rodzaju kawy, warto określić jaki smak i aromat najbardziej nam odpowiada. Jeśli lubimy delikatność z szerokim wachlarzem aromatów i nut smakowych, powinniśmy zdecydować się na odmianę arabika. Jeśli natomiast szukamy zdecydowanego pobudzenia i nie obawiamy się goryczki, możemy sięgnąć po robustę lub mieszankę arabiki z robustą. Producenci kawy najczęściej umieszczają na opakowaniu informacje o pochodzeniu kawy, jej intensywności, sposobie obróbki, rodzaju palenia czy nutach smakowych. Te informacje mogą być pomocne przy wyborze ulubionej kawy.
Nie trzeba również nikogo przekonywać do tego, że najlepiej smakuje kawa świeżo zmielona. Warto więc zainwestować w dobry młynek.
Kolejnym elementem mającym wpływ na smak i aromat kawy, ma stopnień jej wypalenia. Powszechnie możemy spotkać się z trzema stopniami wypalenia: jasnym, średnim i ciemnym. Delikatna arabika o jasnym lub średnim stopniu wypalenia, nadaje się idealnie do przygotowania kawy metodą przelewową lub przy użyciu french pressa. Do mieszanek średnio palonej arabiki z robustą polecana jest kawiarka lub ekspres ciśnieniowy.

Kawiarka
Została ona zaprojektowana w latach trzydziestych XX wieku we Włoszech, przez Alfonso Bialettiego. Innymi nazwami tegoż niewielkiego aluminiowego naczynia są: makinetka lub kupres. Kawiarka to urządzenie bardzo popularne w Europie, zwłaszcza w takich krajach jak Włochy, Portugalia, Szwajcaria czy Węgry. Swoją popularność zawdzięcza prostocie przygotowania kawy oraz swojej niskiej cenie.
Do przygotowania kawy w kawiarce używa się najczęściej mieszanek do espresso- tak zwane blendy lub single ciemno wypalone. Nie poleca się używania gotowej zmielonej kawy dostępnej w sklepach ze względu na zbyt drobno zmielone ziarna. Do zmielenia kawy warto tutaj użyć młynka żarnowego ręcznego lub elektrycznego.

Chemex
Służy on do parzenia kawy metodą przelewową. Jego kształt przypomina klepsydrę ze specjalnym drewnianym kołnierzem. Jest on projektem chemika niemieckiego pochodzenia Petera Schlumbohma, który w latach czterdziestych XX wieku poszukiwał sposobu na wydobycie z kawy jak nawiększej ilości aromatu. Dzisiaj naczynie to wykonane jest z żaroodpornego szkła, które zabezpiecza napar przed wpływem innych zapachów. Kawa zaparzona w Chemexie ma delikatny i czysty smak.
Najlepiej parzyć grubo zmieloną kawę o jasnym wypaleniu, używając filtra i zalewając wodą o temp. około 95 stopni Celsjusza.

French Press
French press, jak sugeruje nazwa, został wynaleziony we Francji, ale największą popularność zdobył w takich krajach jak Dania czy Wielka Brytania. Został po raz pierwszy opatentowany w 1929 roku przez włoskiego projektanta, Attilio Caliman. Możemy również spotkać się z innymi nazwami tego urządzenia, takimi jak: press pot, coffee press, cafetiere czy cafetiere a piston.
Urządzenie to wykonane najczęściej ze szkła lub metalu, przypomina kształtem cylinder.
Wewnątrz naczynia znajduje się tłok zakończony sitkiem. Używanie french pressa jest proste i szybkie, a największą zaletą jest zapewne możliwość łatwego odseparowania fusów od naparu.
Do parzenia kawy w coffee press’ie można użyć kawy wypalonej do espresso, jak i do metod przelewowych. Ziarna powinny być zmielone dosyć grubo aby nie zapychać sitka.
Ekspres przelewowy
Ten rodzaj ekspresu swoją popularność zyskał w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, ale do dzisiaj jest używany w wielu domach i biurach. Został on wynaleziony w 1908 roku przez Melitte BeBentz, która bardziej znana jest z wynalezienia i opatentowania w kolejnych latach, między innymi filtrów do kawy. Ekspres przelewowy jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga korzystania z pomocy instrukcji. Za jego pomocą możemy zaparzyć dużą ilość kawy. Kawa z ekspresu przelewowego jest mniej intensywna w smaku niż espresso, jednak zawiera więcej kofeiny. Jest delikatna, dobrze nadająca się do śniadania i bardzo pobudzająca.

Ekspres kolbowy
Ekspres kolbowy często zwany jest również ekspresem ręcznym, półautomatycznym lub dźwigniowym. Szczególnie polecany jest dla osób, które lubią prawdziwe espresso oraz napoje przygotowywane na jego bazie takie jak: cappuccino, latte, macchiato czy flat white. Za wynalazców tego urządzenia uznaje się Włochów. Na przełomie XIX i XX wieku to właśnie oni zaprojektowali pierwsze tego typu urządzenia i w kolejnych latach uzyskiwali patenty na ich coraz to doskonalsze wersje. Każdy kolejny wynalazek pozwalał na szybsze, sprawniejsze i dające doskonalsze w efekcie przygotowanie kawy, za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem. W 1906 roku Luigi Bezzera i Desidero Pavoni podczas targów w Mediolanie po raz pierwszy zaprezentowali światu „caffee espresso“. Odpowiednio przygotowane espresso to napar z ziaren kawowca przygotowany pod ciśnieniem 9 bar, w czasie 23-30 sekund. Uzyskiwany napój powinien charakteryzować się kremową konsystencją z delikatną i jednorodną pianką. Kawa do ekspresu kolbowego wymaga drobnego zmielenia ziaren, tak aby przepuszczana przez kolbę woda natrafiała na opór i powstało odpowiednie ciśnienie.
Automatyczny ekspres ciśnieniowy
Urządzenie to zyskuje coraz to większą popularność i znajdziemy go nie tylko w restauracjach i kawiarniach, ale również w gospodarstwach domowych. Zostało stworzone po to, by zaspokoić zupełnie różne gusta użytkowników, a także maksymalnie uprościć proces przygotowania naparu kawowego. Nie ma tu konieczności ustawiania grubości mielenia ziaren, czasu parzenia czy ilości spienionego mleka. W zależności od tego jaki rodzaj kawy wybierzemy z menu, urządzenie za nas dobierze te wszystkie parametry.
Zazwyczaj naciśnięcie tylko jednego przycisku powoduje zaprzenie ulubionej kawy. Automaty tego typu idealnie sprawdzają się w biurach, gdzie każdy preferuje inny rodzaj kawy, a czasu na zaparzenie jest bardzo mało. Podczas wyboru i zakupu ekspresu automatycznego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów: ciśnienie ( najlepiej 9 barów), pojemność zbiornika na wodę (1 litr to minimum) temperatura wody, moc grzałki, dysza do spieniania mleka i rodzaj wbudowanego młynka (najlepiej stalowy lub ceramiczny).
Partnerem cyklu jest MOKATE
