Wielkie i gwałtowne zrywy towarzyszą nam od zarania dziejów. Rewolucje, w tym osobiste, porywanie się z motyką na słońce, zmiana życia w ciągu jednej nocy. Takie historie są świetne w książkach i filmach, ale w praktyce najlepsza i najbezpieczniejsza jest… metoda małych kroków!

Drobne zmiany pozwalają umysłowi ludzkiemu ominąć lęk blokujący sukces i twórczość – przekonuje dr Robert Maurer, autor książki „Filozofia kaizen. Małymi krokami ku doskonałości”.

Czym jest ten tajemniczo brzmiący kaizen i jak ma się do konsekwentnych, ale niegwałtownych i nierewolucyjnych działań?

Czym jest kaizen?

Kaizen to, najprościej mówiąc, metoda małych kroków, zwana czasami również metodą wyznaczania sobie celów pośrednich (co już może nie brzmi tak przyjaźnie jak te kroki!).

Ważny jest w tym wszystkim cel, który sobie ustalamy i do którego dążymy. I teraz zazwyczaj stajemy przed wyborem, w jaki sposób ten cel osiągnąć.

Jedni wybierają życiowe rewolucje, gwałtowne wydarzenia, które zmieniają niemal każdą sferę w mig. Inni zaś są fanami właśnie metody małych kroków, czyli pomału, powoli, ale (to ważne!) świadomie i konsekwentnie. I oto właśnie jest kaizen, czyli idea, która narodziła się w I połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Po II wojnie światowej Japończycy zaczęli ją stosować w planach odbudowy zniszczonych miast i stąd właśnie nazwa Kaizen. W języku japońskim to słowo oznacza po prostu „poprawę”, zmianę na lepsze.

Co ciekawe, japońscy biznesmeni i przedsiębiorcy, którzy słyną na całym świecie z ambitnego podejścia do pracy, z wygórowanych często ambicji oraz wysokiej dyscypliny, szybko przejęli filozofię Kaizen. I dostosowali ją do swoich własnych potrzeb. W ten sposób powstał styl w biznesie, zwany nadal kaizen, który oznacza konsekwentne ulepszanie całego procesu zarządzania czy produkcji, na każdym ze szczebli.

Kaizen w biznesie – jak działa?

Metoda małych kroków powoduje, że określony produkt lub usługa biznesowa może spełniać wysokie standardy i normy, liczy się jakość. Jeśli ustawicznie, codziennie, choćby krótko, będziemy pracować nad daną sprawą czy rzeczą, to po dłuższym czasie osiągniemy prawdopodobnie sukces.

Uwaga, ważne:

filozofia kaizen zakłada, że w drodze do celu pomoże nam zmiana stylu życia. Proces właściwie się nie kończy, przecież zawsze możemy coś ulepszyć o ten jeden procent. Kaizen bardzo wpisuje się w filozofię slow life, przynajmniej w tym idealnym podejściu, bowiem zamiast masowości wybiera tradycję, rzemieślnictwo, pracę człowieka, a nie maszyny. W firmach, które stosują Metodę małych kroków, kładzie się nacisk na zaangażowanie pracowników na każdym etapie czy szczeblu. Nie wystarczą maszyny, trzeba jeszcze myśleć, analizować, w mądry sposób kombinować.

Slow life. Jak żyć spokojnie i powoli?

Metoda małych kroków jest więc metodą bliską człowieka, co tym bardziej wydaje się istotne w świecie, w którym coraz częściej ludzi zastępuje robot.

Kaizen – jak działa w życiu?

Ciekawie pisze o tym na swoim blogu Michał Molenda, specjalista od rozwoju osobistego i motywacji. Przekonuje, że metoda, która polega na rozbiciu dużego celu na wiele mniejszych, sprawi, że łatwiej ten cel osiągnąć. Nie tak boleśnie, nie tak drastycznie. Opowiada o tym, w jaki sposób zaczął małymi krokami trenować, najpierw po kilkanaście minut, potem zwiększając dawkę czasu i intensywność sportową. Molenda mówi, że od kiedy stosuje Kaisen i w życiu prywatnym, i w zawodowym, częściej doprowadza do końca duże pomysły, projekty itd.

„Od zawsze miałem problem z realizacją większych celów” – wyznaje ekspert. „Początkowo rozmiar danego projektu czy pomysłu przerażał, przez co łatwo się zniechęcałem i traciłem motywację. Dopiero wprowadzenie metody małych kroków sprawiło, że żadne wyzwanie, nawet to największe, nie wydaje się takie straszne”.

Weźmy popularne cele, które wyznacza sobie wiele osób. Schudnę 15 kg, zacznę trenować regularnie, będę się tylko zdrowo odżywiać. Klasyka gatunku, prawda? Szczególnie jeśli te trzy cele połączymy w jeden, od nowego roku, w ramach zobowiązań noworocznych. Większość z nas w tej sytuacji 2 stycznia po pracy melduje się na siłowni, katuje potężnym treningiem, wieczorem zjada liść sałaty i pół marchewki i nazajutrz powtarza cały rytuał. Po tygodniu albo nawet po trzech organizm jest wycieńczony, głodny, przeciążony. A waga często ani drgnie. Można się zniechęcić, oj, można!

A gdyby tak ustalić sobie trening dwa razy w tygodniu, po półtorej godziny? Zamiast znienawidzonej siłowni wybrać lekcję tańca, nordic walking, rower, squash! Zamiast głodzenia się i jedzenie głownie warzyw (co na dłuższą metę nie jest możliwe), warto wprowadzić je do każdego posiłku, ale nie zapominać o kaszy, ryżu, zupach, sałacie czy jogurcie z musli. I zamienić podróż samochodem raz lub dwa razy w tygodniu na długi spacer. Oto metoda małych kroków. Nie drastycznie, tylko z umiarem. Świadomie. Byle nie „na wariata”!

Kaizen – mniej znaczy więcej

W jaki sposób osiągnąć cel metodą małych kroków? Najpierw ustal/określ konkretny cel, zadanie do osiągnięcia. Schudnięcie 5 zamiast 20 kg (na kolejne przyjdzie czas). Poszukanie lepszej pracy (ale nie rzucanie z dnia na dzień obecnej). Zapisanie się na tenisa (ale nie 5 razy w tygodniu, tylko raz lub dwa). Potem dbaj o regularność, tylko bez przesady. Ustal sobie konkretny dzień lub porę, kiedy przestrzegasz swoich zasad, trenujesz, zbliżasz się do upragnionego celu. Nie katuj się, nie zadręczaj i nie zamęczaj. Działaj powoli, lecz konsekwentnie i regularnie. Oto dwa słowa klucze w metodzie małych kroków.

Nie przejmuj się brakiem efektów pierwszego dnia, na te trzeba będzie pewnie poczekać. Myśl o tym, że każdy mały krok zbliża Cię do celu, do realizacji marzenia. Jeśli masz moment kryzysu czy zwątpienia, to naturalne. Można zrobić sobie „grzeszny dzień”, zjeść bezowy tort podczas procesu odchudzania, ale tylko raz. A potem nie zajadać tego czekoladą, tylko wrócić do nowych nawyków, czyli być konsekwentnym. Nie zrażać się.

Do dzieła!

Back to list

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *