Andrzejki 2020 za pasem, dlatego warto przypomnieć sobie najlepsze wróżby andrzejkowe. Czy andrzejki to tylko lanie wosku?

Andrzejki to święto, które wypada na noc z 29 na 30 listopada i w Polsce jest obchodzone od wielu lat. W ostatnich latach częściej było okazją do ostatniej imprezy przed postem, a tradycyjne wróżby andrzejkowe szły w odstawkę.

W tym roku przez panującą epidemię koronawirusa większe imprezy nie odbędą się, ale wciąż możemy powróżyć sobie w mniejszym gronie w domowym zaciszu.

Najlepsze wróżby andrzejkowe

Zgodnie z tradycją w andrzejki wróżyły sobie panny, aby dowiedzieć się czy i kiedy spotkają miłość swojego życia. Teraz jednak, aby spędzić ze sobą trochę czasu i dobrze się bawić, wróżyć mogą sobie wszyscy.

Lanie wosku

To chyba najbardziej znana wróżba andrzejkowa. Potrzebne do niej są świeca i klucz – najlepiej taki z dużą dziurką i taki, którego nie używamy na co dzień. Rozpuszczony wosk należy przelać przez dziurkę do naczynia z zimną wodą. Swoją przyszłość odczytujemy na podstawie figur z zastygniętego wosku.

Wróżba ze skórki od jabłka

Najlepsze wróżby andrzejkowe – obieranie jabłka

Jabłko należy obrać tak, aby skórka była jak najdłuższa. Następnie rzucamy skórką przez lewe ramię, a litera, w którą ułożą się obierki jest pierwszą literą imienia ukochanego.

Rzucanie monetą

Myślimy życzenie i rzucamy monetą do naczynia z wodą. Jeśli trafimy – życzenie się spełni, jeśli nie – musimy poczekać.

Listek, obrączka, wstążka, różaniec i czepek

Do tej wróżby potrzebne są wymienione w tytule: listek, obrączka, wstążka, różaniec i czepek. Każdy losuje jedną rzecz. Listek oznacza staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – rychły ślub, a różaniec – stan zakonny.

Ustawianie butów

Zgodnie z tradycją panny ustawiały po kolei swoje buty aż do drzwi. Panna, której but jako pierwszy dotarł do drzwi miała wyjść za mąż jako pierwsza.

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *