Zakaz aborcji w Polsce wywołał falę protestów w całym kraju. Polacy w kraju i za granicą wyszli na ulice. Do Warszawy przyleciała także Joanna Przetakiewicz, która wraz z członkiniami Ery Nowych Kobiet wzięła udział w marszu.

W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie o niemal całkowitym zakazie aborcji w Polsce. Ta kontrowersyjna decyzja wywołała falę protestów w całym kraju i za granicą.

Protesty przeciwko zakazowi aborcji

Na reakcję Polaków nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia pod siedzibą TK zebrała się liczna grupa protestujących przeciwko nowelizacji ustawy o aborcji.

Ustawa o aborcji. Decyzja TK wywołała falę protestów w Polsce

W piątek, 23 października natomiast w całym kraju odbyły się marsze. Na ulice miast wyszły osoby, które nie zgadzają się z decyzją rządzących. Z Londynu do Warszawy przyleciała także Joanna Przetakiewicz, która wraz z członkiniami Ery Nowych Kobiet wzięła udział w proteście.

Na ulicach niemal każdego miasta wśród protestujących pojawiły się przedstawicielki Ery Nowych Kobiet.

Joanna Przetakiewicz powiedziała nam:

Jestem bardzo dumna z Superenek i z każdej Polki i Polaka, którzy nie boją się walczyć o nasze prawa i naszą godność. W piątek przyleciałam z Londynu na kilkanaście godzin do Warszawy, mojego rodzinnego miasta, aby tutaj wraz ze 100 tysiącami osób protestować przeciwko odebraniu nam prawa decydowania o sobie!

Piątkowy szczyt to jednak nie koniec protestów. Marsze kontynuowane były także w weekend. Pod ambasadami Polski zebrali się także Polacy za granicą. Joanna Przetakiewicz, która wróciła do Londynu, wzięła także udział w proteście na Wyspach.

W sobotę wróciłam do Londynu. Wieczorem razem z moim synem i mężem stawiliśmy się solidarnie wraz z innymi pod Ambasadą Polski. Dlaczego to robię? Bo nie umiem milczeć, kiedy dzieje się zło! Bo jako twórczyni ENK czuję ogromną odpowiedzialność za nasz los! Bo mi zależy na tym, abyśmy były BEZPIECZNE i szczęśliwe!
Polki to bardzo mądre kobiety. Wspaniałe matki. Te obecne i przyszłe. Zasługują na szacunek i zaufanie. Wierzę, że razem możemy więcej…

 

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *