W jednym z ostatnich webinarów Ery Nowych Kobiet poruszyliśmy temat pracoholizmu i wypalenia zawodowego, a co za tym idzie postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie jak uzyskać work-life balance.
Panująca na świecie epidemia koronawirusa zamknęła nas w domach. Życie zawodowe i rodzinne toczy się w czterech ścianach, jednak jak pokazują badania, większość kobiet w tym czasie pracuje jeszcze więcej!
Czym zatem jest praca dla kobiet? Dlaczego popadamy w pracoholizm? Jak połączyć karierę i życie osobiste? O tym opowiedziały Anna Kaczmarska, prezes Fundacji Era Nowych Kobiet, psycholog Marta Niedźwiecka, Izabela Machaj – bohaterka książki “Nie bałam się o tym rozmawiać” oraz blogerka Magdalena Daniłoś.
Ja się zapędziłam w swojej pracy (…). Praca stanowiła o mnie. W pracy szukałam akceptacji. Praca też była dla mnie ucieczką przed tym, że być może nie radziłam sobie w życiu z relacjami – przyznała Izabela Machaj.
Magdalena Daniłoś zaznaczyła, że często popadamy w pracoholizm przez kulturę, w której żyjemy. Potwierdziły to słowa Marty Niedźwieckiej, która przyznała, że pracoholizm to jeden z niewielu “holizmów” dozwolonych kobietom.
Kobieta pijana albo pod wpływem narkotyków budzi potępienie, natomiast kobieta ciężko pracująca, nawet jeśli niszczy sobie zdrowie na poziomie takim, jakby spożywała substancje psychoaktywne, budzi podziw, budzi aprobatę społeczną.
Zmiana myślenia
Najtrudniejsza jest jednak zmiana myślenia. Często okazuje się, że mimo że fizycznie jesteśmy już poza pracą, myślami wciąż w niej jesteśmy. Okazuje się, że pomimo powrotu do domu, nie mamy czasu dla siebie, dla bliskich.
Jak w takim razie znaleźć złoty środek i uzyskać work-life balance? Jak wyznaczyć sobie nowe priorytety? O tym wszystkim rozmawiałyśmy w poniższym webinarze: