W Polsce wciąż gorącym tematem jest strajk kobiet po decyzji TK o niemal całkowitym zakazie aborcji w naszym kraju. Jednak kobiety na całym świecie od stuleci zmagają się z walką o swoje prawa, a na ten temat powstało wiele filmów i seriali. Oto 8 produkcji, które musisz zobaczyć!

Od końca października 2020 w Polsce sytuacja jest naprawdę napięta. Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję o niemal całkowitym zakazie aborcji w naszym kraju. Ten wyrok sprawił, że Polacy w kraju i za granicą tłumnie wyszli na ulicę, żeby wyrazić swój sprzeciw w tej sprawie.

Kobiety jednak walczą o swoje prawa od stuleci na całym świecie. Na ten temat powstało także wiele filmów i seriali. Oto 8 produkcji, które warto zobaczyć!

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Mrs. America”

fot. HBO

Historia ruchu, którego celem było wprowadzenie Equal Rights Amendment – poprawki do amerykańskiej konstytucji gwarantującej kobietom równe prawa. Sprzeciwiała się jej konserwatystka Phyllis Schlafly (Cate Blanchett). Opowiedziana z perspektywy kobiet tamtej ery – zarówno Schlafly, jak i feministek drugiej fali: Glorii Steinem (Rose Byrne), Betty Friedan (Tracey Ullman), Shirley Chisholm (Uzo Aduba), Belli Abzug (Margo Martindale) i Jill Ruckelshaus (Elizabeth Banks) – produkcja pokazuje kulisy wojny kulturowej, która rozegrała się w latach siedemdziesiątych i przyczyniła się do powstania organizacji zwanej Moral Majority oraz raz na zawsze zmieniła krajobraz polityczny w Stanach Zjednoczonych. Nowy miniserial w gwiazdorskiej obsadzie.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

„Sztuka kochania” opowiada historię Michaliny Wisłockiej (1921-2005) – kobiety, lekarki, seksuolożki, która dokonała niemożliwego: otworzyła drzwi polskich sypialni, rozprawiła się z konserwatywnymi stereotypami, wszechobecną ignorancją i zwykłą hipokryzją. Wisłocka – za pomocą jednej książki – zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.

Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i przeobraziła seksualność PRL-u, jej autorka poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości, tocząc boje z partyjnymi dygnitarzami i bezduszną cenzurą.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Made in Dagenham”

Historia strajku z 1968 roku w fabryce Forda w Dagenham, kiedy 850 pracownic postanowiło zaprotestować przeciwko nierównym płacom i traktowaniu ich w miejscu pracy. Strajk ten miał duży wpływ na równouprawnienie kobiet w Wielkiej Brytanii.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Niezłomne”

Oparta na faktach historia znanej amerykańskiej bojowniczki o prawa kobiet, Alice Paul (Hilary Swank). W 1913 roku Alice wraz z przyjaciółką (Molly Parker) powołały do życia komitet ds. obrony kobiet. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na drażliwą społecznie kwestię emancypacji, jego członkinie organizowały liczne akcje protestacyjne, w tym demonstracje pod Białym Domem. Najważniejszym celem sufrażystek było uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Sufrażystka”

Historia sufrażystek – wyzwolonych i silnych kobiet, które postanowiły walczyć o prawa wyborcze, moralne i obywatelskie. To dzięki nim i ich walce w XIX i na początku XX wieku przyznano kobietom prawa wyborcze. To ich walka zmieniła historię XX wieku, rozpoczynając ruchy emancypacyjne i przemiany społeczne. Film w gwiazdorskiej obsadzie: Meryl Streep, Helena Bonham Carter, Carey Mulligan.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Vera Drake”

Historia Very Drake, która z pozoru jest zwykłą gospodynią, przykładną matką i żoną. Kobieta jednak skrywa sekret, którego ujawnienie zniszczyłoby nie tylko jej życie, ale też życie wielu innych kobiet. Vera bowiem pomaga kobietom, które zgłaszają się do niej o pomoc w usunięciu niechcianej ciąży. To opowieść o ogromnej sile kobiecej, wsparciu, zrozumieniu i wielkim poświęceniu.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“Gdyby ściany mogły mówić”

Cher, Demi Moore i Sissy Spacek w rolach głównych filmu opowiadającego historie trzech kobiet z różnych czasów: z 1952, 1974 i 1996 roku. Okazuje się, że bohaterki łączy ten sam dom i tragedia. Każda z nich musi zmierzyć się z ogromnie trudną decyzją o aborcji.

Filmy i seriale o walce o prawa kobiet

“She’s Beautiful When She’s Angry”

Reżyserka Mary Dore pokazuje w swoim filmie dokumentalnym tzw. drugą falę feminizmu z lat 60. i 70. Bohaterkami filmu są kobiety, które w tamtym czasie wychodziły na ulice i domagały się swoich praw. Opowiadają, jaka panowała wtedy atmosfera i jak wyglądała walka o równouprawnienie w tamtych czasach.

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *