– Ktoś z pracy zobaczył mnie u złotnika z mężczyzną. To niewinne z pozoru wydarzenia było początkiem potężnej plotki, która zszargała mi nerwy i pozbawiła pracy, a także stała się początkiem kryzysu w związku. Nie miało znaczenia, że to był mój młodszy brat, któremu pomagałam wybrać pierścionek zaręczynowy dla jego narzeczonej! – opowiada Małgorzata, 33-letnia graficzka, do niedawna pracująca w międzynarodowym wydawnictwie. – Nie mam pojęcia, kto nas tam zobaczył i jak brzmiała pierwsza wersja plotki. Do mnie dotarła ona już w postaci zwielokrotnionej, o ładunku śnieżnej armaty!
Zmowa milczenia
U jubilera Małgosia była z bratem w środku wakacji, a jesienią została wezwana na dywanik do szefowej, bardzo konserwatywnej i surowej kobiety, z pytaniem, dlaczego „na mieście słychać, że prowadzi podwójne życie”. Małgosia nie miała pojęcia, o czym szefowa mówi, do chwili kiedy zwierzchniczka pokazała jej… swój smartfon ze zdjęciami Małgosi, obejmującej brata. Zupełnie jak fotki papparazzi! Małgosia zachodzi w głowę, kto jest autorem zdjęć, które zostały przesłane do jej firmy z odpowiednim, kłamliwym komentarzem. Od tamtej pory szefowa zaczęła dawać jej zlecenia, których nie była w stanie wykonać. Wokół niej wyrosła atmosfera milczenia. Brata nie mogła pokazać ani udowodnić, że to on, bo ten wyjechał z narzeczoną do USA, poza tym jest twarz była na zdjęciach rozmazana… Praca stał się nie do wytrzymania, mówi Małgorzata. Po kilku miesiącach została zwolniona.
Naukowcy z Yale University ustalili, że spędzamy co najmniej 60% czasu na rozmowach o ludziach, którzy nie są z nami w tym czasie. Czytaj: na plotkowaniu…. Co więcej, jak wynika z badań firmy badawczej Onepoll, kobiety spędzają na plotkowaniu średnio 52 minuty dziennie, mężczyźni zaś aż… 76 minut. Oczywiście, wszystko należy rozpatrywać indywidualnie, są tacy, którzy nie cierpią obmawiać innych, a są i tacy, którzy mają z tego główną rozrywkę. Okazuje się, że temat plotek zależy często od… płci.
Plotkujemy o nadwadze i seksie
Z badań wynika, że panowie najczęściej rozprawiają o dawnych znajomych, zwykle oczywiście o atrakcyjnych koleżankach ze szkoły. Natomiast kobiety chętnie mówią o innych kobietach, poza tym o życiu seksualnym innych osób oraz o nadwadze…koleżanek!
Gdzie najczęściej plotkujemy.
Anka, 37-letnia PR manager: – To oczywiste, że w pracy! Jak się wejdzie do kuchni w naszym biurowcu, szczególnie w czasie lunchu albo o poranku, gdy każdy parzy sobie kawę, to jest jak w ulu. Szepty, śmiechy, krzyki, ludzie głównie gadają o innych. Najlepsze rozmowy są po weekendzie, w poniedziałek. A jak nie daj Boże był to akurat weekend, w którym imprezowaliśmy służbowo, plotkom nie ma końca przez wiele dni.
Bartosz, 42-letni naukowiec PAN: – Myślicie, że środowisko naukowe jest wolne od plotek? Bzdura! Dużo osób uwielbia opowieści o tym, co, kto i gdzie, niekoniecznie związanych z pracą czy nauką. Taka natura człowieka. U nas najczęściej plotkuje się na przerwach między wykładami oraz na nieformalnych spotkaniach w winiarni.
A z badań wynika, że mężczyźni najczęściej plotkują w miejscu pracy, a kobiety w czasie wolnym.
Wszystko brzmi dość niewinnie, ale opowieść Małgosi, która w wyniku pomówień i złej interpretacji straciła pracę, powinna dać do myślenia. Przez plotki, bywa, tracimy pracę, przyjaciół, bliskich, sąsiadów, kontrakty albo pasje. Plotka może wyrządzić wiele krzywdy. Nic dziwnego, że jesienią 2020 roku sam Papież Franciszek podczas kazania powiedział: „Plotki to gorsza plaga niż koronawirus”.
5 RAD, JAK SOBIE PORADZIĆ Z PLOTKĄ?
Nie wdawaj się w dyskusje z osobami, których nie znasz lub nie jesteś pewna. Nigdy nie wiesz, jak wykorzystają Twoje słowa i jakie mają intencje. Poza tym nie wiesz, kogo znają i komu mogą to przekazać.
Nie opowiadaj innym za dużo ani o przyjaciołach, ani o współpracownikach, ani o ważnych osobach. Mów to, co jest miłe lub neutralne, żeby zwielokrotnione złe zdanie nie odbiło się na Tobie rykoszetem.
Jeśli masz komuś coś do zarzucenia, wyjaśnij to osobiście, najlepiej na żywo (ew. przez telefon, ale w rozmowie, a nie w wiadomościach). Nie korzystaj z pomocy osób trzecich! One mogą błędnie przekazać Twoje stanowisko, namieszać dodatkowo w tej relacji, zasiać plotkę, nawet nieświadomie.
Kiedy dowiadujesz się czegoś sensacyjnego o innej osobie, sprawdź to u źródeł . Jeśli nie możesz lub nie da się, podziel się ostrożnie tą wiadomością z jedną zaufaną osobą. Dodaj, że nie jesteś pewna pochodzenia tej informacji.
Jeśli ktoś przy Tobie zawzięcie plotkuje, nie wchodź w szczegóły, staraj się przekierować rozmowę na inne tory, wybierz bardziej neutralny temat. Nie daj się sprowokować!