Pandemia wywołała kryzys na rynku pracy. Wiele osób straciło zatrudnienie i zastanawia się, jak w obecnych czasach znaleźć pracę. Czy możliwe jest, aby w trakcie pandemii znaleźć zatrudnienie? O tym wszystkim opowiedziała nam Agnieszka Bełz – ekspert rekrutacji.

Pandemia wywróciła do góry nogami życie prywatne i zawodowe wielu z nas. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy?

Rzeczywiście widać spore niepokoje. Co prawda nie widać jeszcze tego w danych związanych z poziomem bezrobocia. Na początku pandemii, w kwietniu eksperci przewidywali, że dojdziemy do 10-15 proc. bezrobocia. Skończyło się jednak na tym, że rok rozpoczynaliśmy z 5-procentowym poziomem bezrobocia, a przez ostatnie trzy miesiące ten poziom utrzymywał się na poziomie 6,1 proc. Obecne przewidywania są takie, że do końca roku ten poziom bezrobocia wzrośnie do poziomu 7 proc. Tak więc z punktu widzenia rynku pracy nie mamy tutaj jakiejś drastycznej zmiany, której moglibyśmy jakoś bardzo się bać. Myślę, że obecnie to jednak bardziej strach gra większą rolę w panującym nastroju i jeszcze fakt, że nie każdy rejestruje się jako bezrobotny. Te dane są na podstawie bezrobocia rejestrowanego. To, co jest niepokojące, to to, że w tych danych nie widzimy osób, które już straciły pracę, ale już są na okresie wypowiedzenia, mają ochrony w postaci odpraw. Niektóre z tych osób od razu podejmują pracę, niektóre nie. Podsumowując powiedziałabym, że problemy w kraju się piętrzą, a skutki pandemii koronawirusa są przesunięte w czasie, jeśli chodzi o ich dotkliwość. Rynek pracy będzie cierpiał, ale zobaczymy to dopiero za kilka kolejnych miesięcy.

I to może być dla nas zgubne.

Tak. Oczywiście już niemal każdy z nas ma kogoś znajomego, kto stracił pracę, ale nie nastąpił skokowy wzrost bezrobocia, którego większość się spodziewała. Zresztą ja często podkreślałam w swoich webinarach, że to nie będzie tak wyglądało. Mamy przeciągający się okres niepewności i skutki pandemii zobaczymy w najbliższych miesiącach. Szacuje się, że to może być nawet 300 tys. nowych bezrobotnych. Na razie jednak nie widać, żeby spełniały się te najczarniejsze scenariusze o 13-15 proc. bezrobocia.

Czy można znaleźć pracę w pandemii?

To znaczy, że na rynku pracy ciężko będzie też po pandemii. Czy to w ogóle jest możliwe znaleźć pracę w i po pandemii?

Oczywiście, że tak. W tym roku już mnóstwo osób pracowało ze mną nad tym, żeby znaleźć pracę i naprawdę tysiące osób znalazło zatrudnienie.

Kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. Ile wynosi pay gap w Polsce?

Co jest w takim razie największym wyzwaniem teraz?

Po pierwsze bardzo często okazuje się, że ludzie od bardzo dawna nie szukali pracy i ten proces wydaje im się nieznany, trudny, ale to akurat nie dziwi. Pracy szukamy średnio raz na kilka lat, więc przez ten czas wypadamy z tzw. obiegu, nie śledzimy rynku, ofert i trendów, jak napisać dobre cv. Często po prostu nawet nie mamy takich dokumentów, bo zwykle myślimy, że przygotujemy je jak będzie taka potrzeba.

A świadomość, że mamy napisać dobre cv pod taką presją, w tak trudnym momencie jak pandemia nie ułatwia…

Zdecydowanie, to wywołuje panikę. Ostatnio zrobiłam ankietę, którą w ciągu 48 h wypełniło 337 osób, z której wynika, że 56,7 proc. osób jest zatrudnionych na etacie, 17,5 proc. to przedsiębiorcy, 7,7 proc. to studenci, a 10 proc. freelancerów plus oczywiście osoby aktualnie poszukujące pracy. 124 osoby spośród ankietowanych aktualnie poszukują pracy i część z nich rzeczywiście nie ma teraz zatrudnienia, ale część jest w jakiejś formie zatrudniona. To nam pokazuje, że rzeczywiście jest duży strach. Jeżeli z tych osób niemal połowa, bo 47 proc., mówi mi, że szuka pracy nawet jeżeli jestem zatrudniona (niezależnie od formy tego zatrudnienia), to znaczy, że niepokoje są naprawdę spore.

Czy warto zmieniać pracę w pandemii?

No właśnie, ale czy zmieniając pracę, podczas gdy mamy teraz zatrudnienie to nie jest zbyt ryzykowny krok w pandemii?

Kandydaci zadają sobie takie pytania, ale niestety wielu z nich obserwuje, że sytuacja ich pracodawców nie jest stabilna. Nawet ostatnio, kiedy prowadziłam proces rekrutacyjny jedna z kandydatek, zapytana o to, dlaczego chce zmienić pracę skoro ją ma, odpowiedziała, że w jej dziale zostało już zwolnionych kilkanaście osób i widzi, że firma optymalizuje zatrudnienia, więc woli wyprzedzić fakty. Ta świadomość pracowników i wychodzenie naprzeciw mi osobiście się podoba, bo lepiej zadbać o swoją przyszłość zawczasu. Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych i przeanalizowanie rynku daje nam naprawdę dużo. Obecnie mnóstwo ludzi się dokształca, uczestniczy w różnych kursach i szkoleniach, nawet po to, żeby nadgonić zaległości w cyfryzacji pracy, która nas opanowała w pandemii.

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *