Nierówne zarobki to wciąż z czym zmagają się kobiety. Mężczyźni ciągle zarabiają więcej od nas. Sprawdź, ile w Polsce wynosi pay gap?

3 listopada 2020 roku obchodziliśmy Dzień Równości Wynagrodzeń, jednak jak się okazuje wciąż jesteśmy daleko wyrównanych zarobków kobiet i mężczyzn.

Kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn

Kobiety niemal od zawsze zmagają się z niższymi zarobkami od mężczyzn, jednak od kilku lat mówi się o tym głośno. Panie domagają się swoich praw i równych zarobków. I słusznie!

Różnica w wynagrodzeniu zależna jest także od branży i stanowiska. “Forbes Women” zbadał, ile wynosi pay gap w Polsce oraz podał, jak wygląda sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Mężczyźni i kobiety na rynku pracy

Według danych podanych przez magazyn pracuje aż 73% mężczyzn w wieku produkcyjnym. To o ponad 10% więcej od kobiet (62,3%). Aż 67% stanowisk menedżerskich zajmowanych jest przez mężczyzn, pozostałe 33% należy do kobiet. Co więcej, “Forbes Women” zdradził, że aż 31% kobiet jest nieaktywnych zawodowo z powodu obowiązków rodzinnych. W tej kategorii znajduje się tylko 4,2% mężczyzn.

Ageizm. Srebrni pracownicy kontra stereotypy czyli dyskryminacja ze względu na wiek

Pay gap w Polsce

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn jest kolosalna. Jak sprawdził magazyn, pay gap w Polsce to aż 20%! Przykładowo projektant systemów IT zarabia średnio 12 tys. zł, podczas gdy kobieta na tym samym stanowisku otrzymuje 9300 zł. Główna księgowa zarobi średnio 7176 zł, jednak mężczyzna w tym czasie na tym stanowisku dostanie średnio 9200 zł.

Różnica w zarobkach jest także kolosalna na szeregowych stanowiskach. Jak wynika z wyliczeń “Forbes Women”, nawet sekretarka zarabia mniej od mężczyzny w tym zawodzie. Kasjer otrzyma miesięcznie średnio 2400 zł, a kasjerka 1872 zł.

Polki (znowu) biorą sprawy w swoje ręce

Back to list

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *