Już niemal rok świat walczy z epidemią koronawirusa. Jesienią pojawiła się druga fala rozprzestrzeniającej się choroby, a wraz z nią nowe obostrzenia.
Pandemia a biznes
Nie da się ukryć, że gospodarka na całym świecie cierpi z powodu pandemii. Najbardziej narażone są biznesy typu B2C (business to client), głównie świadczące usługi gastronomiczne, hotelarskie, turystyczne.
Nawet jeśli komuś udało się przetrwać pierwszą falę epidemii, teraz czeka go kolejne wyzwanie. W Polsce rząd wprowadził właśnie nowe obostrzenia, co ponownie wiąże się z walką o przetrwanie wielu firm.
W pandemii też można odnieść sukces
Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku są firmy, które umiejętnie zareagowały na bieżącą sytuację i przekuły epidemię w swój sukces. I wcale nie jest tu mowa o branżach, które podczas lockdownu były naprawdę rozchwytywane, jak np. firmy kurierskie.
Jak podaje “Forbes Women”, Anna Grunduls stworzyła plakaty, które można samodzielnie pokolorować. Dzięki mediom społecznościowym dotarła do klientów ze Stanów Zjednoczonych, którzy stanowili jej znaczną większość. Pandemia nie ominęła jednak jej działalności, a problemy z wysyłką za ocean sprawiły, że musiała szybko reagować. Znów pomocne okazały się media społecznościowe i warszawianka dotarła do klientów w Europie.
W pandemii najbardziej ucierpiały kobiece biznesy
Anna Grunduls jest jednym z wielu przykładów na to, że w pandemii także można odnieść sukces. Wiele firm jednak nie miało takiego szczęścia – czasem przez branżę, czasem przez nieumiejętne zarządzanie i brak reakcji na bieżącą sytuację, czasem przez brak płynności finansowej. Składowych mogło być wiele…
Facebook opublikował właśnie nowy raport “State of Small Business”, który opracował razem z OECD i Bankiem Światowym. Badanie zostało przeprowadzone na 25 tys. firm z 50 krajów i wynika z niego, że w pandemii najbardziej ucierpiały biznesy prowadzone przez kobiety.
Według raportu polskie kobiece biznesy częściej odnotowywały spadek w sprzedaży w porównaniu z zeszłym rokiem niż biznesy męskie. W czasie epidemii to głównie kobiety stoją przed trudnym zadaniem pogodzenia pracy z opieką nad dziećmi, które przechodzą na nauczanie zdalne.
Kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn. Ile wynosi pay gap w Polsce?
Z raportu Facebooka wynika także, że w firmach prowadzonych przez kobiety częściej dochodziło do redukcji zatrudnienia w wyniku epidemii koronawirusa (24%) niż w przypadku biznesów zarządzanych przez mężczyzn (13%).
Kobiety – pesymistki?
“State of Small Business” wykazał także, że znacznie więcej kobiet nie jest optymistycznie nastawiona na przyszłość. Gdy w maju 2020 r. rozpoczęto badania 61% pań patrzyło z nadzieją, obecnie liczba ta spadła poniżej 50%.
Mimo że mężczyźni znacznie bardziej pozytywnie podchodzą do przyszłości, to jednak, jak wynika z raportu, właśnie panie częściej przenoszą swoją działalność do Internetu. Tak jak zrobiła to wcześniej wspomniana Anna Grunduls.