Często myśląc o napoju kawowym, używamy słowa kawa. Jednakże kawa kawie nie równa. Napoje na bazie ziaren kawowca mogą różnić się intensywnością naparu, użytymi dodatkami, sposobem parzenia i podawania. Rozszyfrujmy zatem co kryje się za poszczególnymi nazwami kaw i napojów kawowych.

Espresso

Kawa espresso to obecnie najpopularniejszy sposób podawania kawy na świecie.  Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa espressivo, co oznacza wyrazisty.  Najczęściej sięgamy po ten rodzaj kawy, kiedy potrzebujemy szybkiego pobudzenia, a czasu na delektowanie się nie mamy w nadmiarze. Podczas procesu parzenia espresso użyta zostaje niewielka ilość wody, dzięki czemu otrzymujemy ok. 20-30 ml skondensowanego płynu, pełnego bardzo wyrazistego smaku i aromatu. Prawidłowo zaparzona kawa espresso charakteryzuje się gęstą pianką w kolorze orzechowym, którą nazywamy cremą. Aby móc delektować się w pełni wyrazistym smakiem, warto co jakiś czas oczyścić swoje kubki smakowe. Właśnie z tego powodu do espresso podaje się często szklankę wody.

Cappuccino

Ten rodzaj włoskiego naparu kawowego przyrządzany jest na bazie espresso, a swoja nazwę zawdzięcza brązowemu habitowi kapucynów. Najważniejszym składnikiem cappuccino, zaraz po kawie, jest odpowiednio spienione mleko, a prawidłowe proporcje tego napoju to 25 ml espresso oraz 100 ml mleka przed spienieniem. Najlepszym zalecanym mlekiem do przygotowania cappuccino jest mleko schłodzone do temperatury 3-5 stopni Celsjusza o zawartości ok. 3,5 % tłuszczu. Po spienieniu mleko powinno uzyskać objętość ok. 125 ml i temperaturę ok. 55 stopni Celsjusza, a powstała pianka powinna mieć kremowo-jogurtową strukturę o wysokości ok 2 cm. Całość napoju po dolaniu do espresso mleka to 160 ml czyli mniej więcej tyle, ile zmieści się w filiżance. Cappuccino urzeka swoją delikatnością i kremową konsystencją, a walory smakowe i aromaty zbliżone są do espresso.

Fot. MOKATE

Caffe Latte

Słowo “latte” w języku włoskim oznacza po prostu mleko. Jeśli lubimy delikatny smak i aromat kawy, ale niekoniecznie w wersji mocno skondensowanej, powinniśmy sięgnąć po tą propozycję. Dzięki dużej zawartości mleka, bo nawet 200 ml, staje się ona łagodna i dobrze komponuje się ze słodkimi dodatkami, takimi jak bita śmietana, lody czy posypki. Można o niej powiedzieć, że to deser sam w sobie. Najczęściej podaje się ją w wysokiej szklance na spodeczku i z długą łyżeczką.

Macchiato

Espresso macchiato to klastyczne włoskie espresso z bardzo niewielką ilością spienionego mleka. Macchiato w języku włoskim oznacza “splamiony”, i tak też jest w tym przypadku. Mleko stanowi tylko mały dodatek przełamujący, a nie zmieniający smak kawy. Ta kawa zdecydowanie nie różni się od pozostałych mleczno – kawowych specjałów, gdyż podstawą pozostaje w niej espresso. Do espresso macchciato świetnie pasują kruche ciasteczka czy francuskie rogaliki.

Latte macchiato

Można by powiedzieć, że ten rodzaj kawy stanowi odwrotność macchiato. W tym przypadku to mleko jest bazą napoju, a kawa tylko niewielkim dodatkiem. Cały proces przyrządzania latte macchiato rozpoczyna się od spienienia sporej ilości mleka. Kiedy jest już dosyć gęste, wlewamy do niego kawę, dzięki czemu powstają charakterystyczne warstwy – u dołu mleko, po środku kawa i pianka na górze.

Fot. MOKATE

Americano

Nazwa tego napoju sugeruje, że może on pochodzić z USA. Jest to jednak włoski napój, który być może powstał aby sprostać wymaganiom amerykańskich turystów, dla których tradycyjne espresso było po prostu zbyt mocne. Jak zatem powstaje amerciano? Nic prostszego, do zwykłego espresso dolewamy odpowiednią ilość gorącej wody i wielkość napoju może być w ten sposób dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. Można przyjąć, że całkowita pojemność americano to od 30 do 400 ml. Zmieszanie espresso z wodą daje możliwość przygotowania kawy , która jest zdecydowanie łagodniejsza w smaku, a równie mocno pobudza, co samo espresso.

Flat white

Za tą wymyślną nazwą kryje się jeden z najpopularniejszych napojów, często przygotowywany w naszych domach. Flat white to podwójne espresso, do którego dolewamy niespienione tłuste mleko. Nie mamy tutaj charakterystycznej pianki i dużej objętości, jak w przypadku latte. Jest to świetna propozycja dla osób ceniących sobie tradycyjne metody przygotowywania kawy.

Caffe frappe

Jest to napój wywodzący się z Grecji. W przeciwieństwie do wcześniej opisywanych rodzajów kawy, jest on podawany na zimno i może być idealnym pomysłem na upalne dni. Do przygotowania tego napoju potrzebujemy zaparzonej kawy – może być również rozpuszczalna – mleka, cukru i jeśli lubimy, również bitej śmietany. Doskonale sprawdzi się tutaj mały mikser lub blender. Jeśli zależy nam na orzeźwieniu, możemy dodać do szklanki również kostki lodu. Przygotowując caffee frappe nie ograniczajmy naszej wyobraźni i dodajmy do niej to co lubimy: syropy, posypki, a nawet świeże owoce.

Dalgona coffee 

Ten rodzaj napoju kawowego pochodzi z Korei Południowej, często więc nazywany jest kawą po koreańsku. Do przygotowania potrzebne są następujące składniki: 2 łyżki kawy rozpuszczalnej, 2 łyżki cukru trzcinowego oraz 2 łyżki gorącej wody. Całość umieszczamy w misie i miksujemy przez ok. 2 minuty, do uzyskania gęstego kremu. Do szklanki lub kubka wlewamy mleko lub napój roślinny i na wierzch kładziemy ubitą wcześniej gęstą kawową pianę.  Możemy do napoju dodać kostki lodu, dzięki czemu będzie doskonałą propozycją deserową na czas upałów. 

Fot. MOKATE

Kawa kuloodporna

Kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffee, to nic innego, jak kawa z dużą ilością masła i oleju kokosowego. Mieszkańcy Tybetu piją taki napój codziennie, korzystając z mleka jaków i dodając soli himalajskiej. Tłuszcz oraz białko dodają energii, a sól powoduje, że napój ma właściwości izotoniczne, czyli nawadniające. Do przygotowania kawy kuloodpornej potrzebne nam będzie klasyczne espresso. Jeśli nie mamy ekspresu, możemy użyć do zaparzenia kawiarki lub prasy francuskiej. Podstawą tego napoju jest mocny napar, powstały na bazie świeżo zmielonych ziaren. Następnie dodajemy do naparu ok. 2-6 łyżeczek masła – najlepsze będzie masło klarowane – oraz 1 lub 2 łyżeczki oleju kokosowego. Całość blendujemy lub mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Połączenie kofeiny zawartej w kawie oraz tłuszczy sprawia, że poza ogromną dawką energii, dostarczamy organizmowi dodatkowe składniki.

Przybliżyliśmy Wam jedynie najpopularniejsze w Polsce rodzaje kawy. Jak widać, kawa daje ogromne możliwości i zachęcamy Was do próbowania różnych opcji w poszukiwaniu idealnego napoju.

Partnerem cyklu jest MOKATE

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *