Panująca na świecie pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele przedsiębiorstw upadło. Miliony ludzi straciło pracę. Jak w dobie kryzysu powinien zachować się lider? Jak zarządzać firmą w tym trudnym czasie?

Od momentu ogłoszenia lockdownu minęło kilka miesięcy. Zamrożenie gospodarki spowodowało, że wiele mniejszych i większych przedsiębiorstw nie wytrzymało tego kryzysu i zakończyło swoją działalność. Setki tysięcy osób straciło pracę.

– Nie ma powrotu do sytuacji sprzed pandemii – powiedziała Anna Kaczmarska, dyrektor zarządzająca ENK, podczas jednego z naszych webinarów.

Mimo wszystko po odmrożeniu gospodarki, wydawało się, że w większości wracamy na prostą. Niestety nadeszła druga fala epidemii i rząd zdecydował o przywróceniu wielu obostrzeń. Wprowadzone restrykcje sprawiają, że wiele firm ponownie boryka się z problemami i jest na skraju bankructwa.

Biznes Nowej Ery. Bardzo prosto o finansach

Jak zarządzać firmą podczas kryzysu?

Gośćmi jednego z webinarów ENK była Omenaa Mensah wraz z mężem, Rafałem Brzoską – biznesmenem, który na swojej drodze zawodowej niejednokrotnie mierzył się z kryzysem. Jednak jego firma była doskonale przygotowana na czas epidemii. Podczas live’u Brzoska zdradził, jakie cechy powinien mieć dobry lider w czasie kryzysu.

Po pierwsze lider zawsze wyznacza kierunki działań. Jeżeli lider jest załamany, to cała firma jest załamana. To znaczy, że firma jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo. Jeśli tym ogniwem jest lider.

Rafał Brzoska przyznał także, że dobry lider nie może bać się podejmować drastycznych i może nawet ryzykownych kroków, jeśli mają one mu pomóc w zabezpieczeniu przyszłości. Biznesmen zdradził, że w swojej karierze miał moment, w którym był zmuszony do zwolnienia połowy pracowników.

 Co jeszcze opowiedzieli Omenaa Mensah i Rafał Brzoska? Jakie cechy powinny wyróżniać dobrego lidera? Jak zarządzać firmą w dobie kryzysu?

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *