Era Nowych Kobiet właśnie kończy dwa lata. Za nami niezwykłe i inspirujące dni, a przed nami kolejne wyzwania.

ERA NOWYCH KOBIER – PIERWSZY ROK

Był 6 listopada 2018 roku. Do warszawskiego hotelu Raffles, na specjalne zaproszenie Joanny Przetakiewicz, przyjechało 30 kobiet. Każda z innego miasta. Każda z innym bagażem doświadczeń. Wszystkie ciekawe siebie i tego, co się wydarzy. Nie było planu ani scenariusza. Miały spotkać się, poznać i porozmawiać. Szczerze, bez tabu. Mimo że wtedy jeszcze o tym nie wiedziały, okazało się, że mają ze sobą dużo wspólnego. Każda z nich chciała poczuć, że może być sobą, bez maski, bez strachu, że zostanie skrytykowana za swoje decyzje z przeszłości, za przekonania czy poglądy. Szybko każda z nich zrozumiała, że jest częścią grupy, która nie ocenia, a docenia, w której nie chodzi o spieranie się, a wspieranie. Bezinteresowne, z potrzeby serca. Brzmi utopijnie, ale dzisiaj wiemy, że to fakty. Te 30 kobiet rozpoczęło z Joanną coś ważnego i wyjątkowego. Rewolucja Szczęścia – tak wtedy każda z nich mówiła o tym, co się zadziało tego listopadowego wieczora.

Liderki Ery Nowych Kobiet i społeczność

W pierwszym roku działalności Ery Nowych Kobiet powołałyśmy 136 liderek, które utworzyły 75 grup regionalnych w Polsce i na świecie. Era Nowych Kobiet dotarła nie tylko do dużych miasta, ale i tych mniejszych miejscowości. Jesteśmy również w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Niemczech. Połączyłyśmy kobiety bez względu na wiek, status społeczny, pochodzenia, wyznanie, poglądy polityczne. Naszym hasłem stało się „Szczęścia można się nauczyć”. Wiara w to solidaryzowała kobiety i z tygodnia na tydzień przybywało nas coraz więcej. Świętując pierwsze urodziny mogłyśmy pochwalić się pół milionową społecznością.

Tylko w pierwszym roku istnienia Ery Nowych Kobiet nasze liderki zorganizowały 300 spotkań. Były to wyjścia na spacer, wspólne jogging, wyjazdy, liczne warsztaty z ekspertami. Setki spotkań, akcji i zrealizowanych pomysłów. Warto wymienić te, z których jesteśmy najbardziej dumne:

  • Festiwal Kobiet w Koszalinie połączony z Ogólnopolskim Zjazdem Liderek Ery Nowych Kobiet, który zorganizowała nasza liderka Paulina Waluk- Szyperska z Koszalina.
  • „Okienko Szczęścia” to projekt ogłoszony przez naszą liderką Karolinę Gontkowską.

Zasady są proste – siedząc samotnie w kawiarni można bezinteresownie zaprosić kogoś nieznajomego do rozmowy i wspólnie spędzić czas. Akcja cieszyła się ogromną popularnością i liczymy, że po pandemii będzie kontynuowana.

  • Era Nowych Kobiet Wrocław pomogła samotnej matce z dzieckiem znaleźć dom i pracę oraz zainicjowała zbiórkę paczek dla bezdomnych kobiet.
  • Kobiety z Ery Nowych Kobiet Białystok pod przewodnictwem Anny Narel zorganizowały akcję, dzięki której potrzebujące dzieciaki otrzymały ciepłe czapki i szaliki, a dziergająca je babcia Basia szansę na dodatkowy zarobek.
  • SuperENKi z Białegostoku uszyły także 200 poduszek dla kobiet po mastektomii.
  • Wspólną inicjatywą liderek z Polski i z zagranicy była świąteczna akcja dla Domów Samotnych Matek z Poznania, dzięki której zebrałyśmy całe mnóstwo ubrań, zabawek, środków higienicznych, artykułów spożywczych i kosmetyków.
  • Liderki Ania i Ewelina z Ery Nowych Kobiet Racibórz zorganizowały wydarzenie „Era zmian” z udziałem Joanny Przetakiewicz, podczas którego zaprezentowały metamorfozy dwunastu kobiet. Piękna, wzruszająca gala z wyjątkową wystawą zdjęć, ukazujących proces przemian zaproszonych do projektu kobiet.
  • Podobny projekt przeprowadziła liderka Anna Lato z Ery Nowych Kobiet Biała Podlaska. Pod hasłem „Trening Szczęścia” przez rok odbywały się warsztaty, które miały pomóc kobietom poczuć się lepiej ze samą sobą.
  • „Szanuj szafę” to z kolei akcja Ery Nowych Kobiet Białystok, dzięki której kobiety z całego regionu mogły uporządkować swoje garderoby. Polegała ona na wymienianiu się i sprzedaży ubrań.

2. urodziny ENK. Joanna Przetakiewicz: Patrzę w przyszłość z nadzieją

Jako Era Nowych Kobiet w pierwszym roku działalności zorganizowałyśmy również dwie duże imprezy dla naszych SuperENeK. Jedna z nich „White Party” odbywała się latem 2019 roku w topowym warszawskim klubie. Drugi raz spotkałyśmy się w tym samym miejscu na „Red Christmas Party”, aby wznieść toast za kolejny wspólny rok. Bawiłyśmy się do białego rana. Przyjechały kobiety z całej Polski. Niektóre z nich nawet z zagranicy. Wszystko po to, aby być razem, aby celebrować szczęście.

ERA NOWYCH KOBIET – DRUGI ROK

Siłą organizacji są spotkania kobiet, które zostały zaburzone przez pandemię.

Zaraz po ogłoszeniu kwarantanny ENK zorganizowała akcję Nowa Era Wspiera, której celem było wsparcie kobiet w wielu obszarach ich życia.

Wsparcie kobiet w pandemii

W ramach akcji został powołany sztab kryzysowy złożony z 120 Ekspertów Wolontariuszy w takich dziedzinach jak psycholog, psycholog dziecięcy, life coach, prawnik, ekspert ds. komunikacji i marketingu, ds. HR i rynku pracy, prawnik, ekspert ds. zdrowia, ginekolog, praktyk biznesu. Eksperci przez 4 miesiące za pomocą formularza na stronie www.nowaerawspiera.pl odpowiadali na konkretne problemy Polek udzielając im porad/rozwiązań.

Problemy, jakie pojawiły się to utrata pracy, zamknięcie biznesu, problemy w rodzinie, wychowanie dzieci, zdalne nauczanie, które wymagało wsparcia rodziców, szczególnie kobiet, które jednocześnie musiały pracować zdalnie, przemoc psychiczna i fizyczna, depresje, poczucie lęku i strachu, inne choroby.

Napłynęło kilka tysięcy pytań, których nie zostawiliśmy bez odpowiedzi.

Powołaliśmy cykl rozmów „Biznes Nowej Ery” w formie Lives na Facebookowym profilu ENK. Odbyliśmy ponad 35 rozmów na żywo, podczas których poruszaliśmy takie tematy, jak komunikacja z klientami podczas pandemii i kryzysu, rynek pracy, jak szukać pracy, jakie kompetencje są pożądane, jak zmienić zawód, leadership, zarządzanie firmą w czasie pandemii i wiele innych.

Wszystkie rozmowy osiągnęły blisko milion wyświetleń i zebrały kilka tysięcy komentarzy.

Największą wartością tych rozmów był fakt, że poruszaliśmy najbardziej istotne zagadnienia dla kobiet w danym momencie. Akcja pokazała nam też, jak bardzo kobiety potrzebują być wysłuchane, zrozumiane, jak bardzo potrzebują eksperckiej porady oraz poznania kobiet, które maja podobne problemy, wyzwania ale też zainteresowania i pasje.

Sukces KawiarENKi

Obserwując duże zainteresowanie rozmowami na żywo, wprowadziliśmy kolejny format – „Kawiarenkę” – tym razem na IG ENK. Poranne rozmowy z inspirującymi i znanymi ludźmi z zakresu zdrowia, psychologii, rozwoju osobistego, budowania relacji, life style’u. Po ogromnym sukcesie w okresie wiosennym, od września trwa II sezon Kawiarenki, który cieszy się jeszcze większą popularnością.

“Kawiarenkę” prowadzi dziennikarka Magdalena Kuszewska, a wśród gości były takie osoby, jak Katarzyna Zielińska, Piotr Czaykowski, Anna Kalczyńska i Omenaa Mensah.

“Nie bałam się o tym rozmawiać. Historie bez retuszu”

W tym samym czasie pracowaliśmy wspólnie z wydawnictwem Ringier Axel Springer nad wydaniem książki „Nie bałam się o tym rozmawiać” o prawdziwych historiach kobiet, które odważyły się opowiedzieć o swoim życiu o wielu trudnych, czasami traumatycznych przeżyciach, pokazując w ten sposób innym kobietom, że warto zawalczyć o siebie, o swoje życie, pokonać trudności, a jako pierwszy krok do zmiany na lepsze opowiedzieć komuś swoją historię.

Bohaterki książki pokazały siłę kobiet, ale tez udowodniły, że nie ma w życiu sytuacji bez wyjścia. Od października trwają rozmowy na żywo z bohaterkami książki, które dzielą się swoimi historiami, wnioskami, doświadczeniami i odpowiadają na liczne pytania.

Jedną z bohaterek książki jest Joanna Przetakiewicz, która opisała historię swojego życia, aby dać kobietom impact do działania, aby pokazać, że warto o siebie zawalczyć, mieć odwagę na zmiany i nie bać się.

Oficjalna premiera książki odbyła się 5 lipca.

#NIEBOJESIE

10 lipca zaczęła się akcja społeczna #niebojesie, której celem było pokazanie Polkom, że powinny przestać się bać i zacząć myśleć o swoim życiu z odwagą.

Pandemia, postępujący kryzys oraz wszystkie zmiany społeczne jeszcze mocniej wpłynęły na odczuwanie strachu i lęku. Dlatego poprosiłyśmy kobiety, aby za pomocą social mediów pokazały, czego się nie boją i zainspirowały inne kobiety do zmiany myślenia.

W ramach akcji odbyła się trasa szczęścia. Zespól Ery Nowych Kobiet na czele z Joanną Przetakiewicz przejechał całą Polskę. W 12 miastach odbyły się spotkania, podczas których kobiety miały możliwość opowiedzenia swojej historii.

W spotkaniach w całej Polsce brały udział również bohaterki książki, które rozmawiały z kobietami i dzieliły się własnymi doświadczeniami.

W ramach spotkań psychologowie z Uniwersytetu SWPS oraz Prawnicy od Rzecznika Praw Obywatelskich wspierali kobiety poradami oraz inspirującymi wykładami na tematy związane z rozwojem osobistym. Trasa i akcja zakończyły się 5 sierpnia w Warszawie dużym spotkaniem, podsumowującym akcję. Swoje przemówienie wygłosił Adam Bodnar, Joanna Przetakiewicz, Tomasz Sobierajski, Liderki ENK

Akcja #niebojesie miała szeroki zasięg w mediach. Pisali o nas: Onet, Newsweek, Forbes, Ofeminin, Plejada, RMFM, Gazeta.pl, Interia.pl WP.pl. Zasięg akcji w mediach to ponad 5 mln odbiorców, w Social mediach blisko 2 mln.

Na Facebooku zawiązała się też grupa zamknięta kobiet #niebojesie. W tej chwili to już ponad 25 tys. członkiń, które dzielą się tam swoimi problemami, udzielają wsparcia i rad.

Letnia Szkoła ENK

W okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) wspólnie z Uniwersytetem im. Leona Koźmińskiego zorganizowałyśmy Letnią Szkołę ENK o prowadzeniu własnego biznesu. W jej ramach powstało 10 wykładów z zakresu zarządzania, marketingu i komunikacji, transformacji cyfrowej, rachunkowości i finansów, prawa pracy, inwestycji i modeli biznesowych.

Magazyn Ery Nowych Kobiet

10 października wystartował magazyn online ENK, w którym kobiety będą mogły przeczytać wiele artykułów, wywiadów na temat rozwoju osobistego, finansów i kariery, biznesu, zdrowia czy relacji. W magazynie będziemy dawać wiele merytorycznych informacji, pokazywać sylwetki kobiet działających na rzecz kobiet oraz rozmowy z ekspertami z różnych dziedzin.

Fundacja Era Nowych Kobiet

W październiku powstała tez Fundacja Era Nowych Kobiet, aby jeszcze bardziej wspierać kobiety, budować potrzebne narzędzia i programy rozwojowe.

Na początku listopada założycielka ENK Joanna Przetakiewicz wystosowała apel społeczny dla władz naszego kraju jako znak protestu przeciwko wyrokowi TK dotyczącemu ustawy o zakazie aborcji oraz jako głos nawołujący rząd Polski do wsparcia kobiet, dania im równych praw i wolności decyzji.

Przed nami kolejne wyzwania w postaci budowy nowych narzędzi i programów rozwojowych.

Każdego dnia jako organizacja jesteśmy z kobietami. W social mediach i na stronie www dajemy im wiedzę, inspiracje, wsparcie, możliwość poznania ciekawych osób i wypowiedzenia swoich opinii.

Back to list

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *